| TheCaliptus35 a întrebat:

Intr o zi am avut nevoie sa imi accesez bios ul, insa am avut parte de o surpriza neplacuta.Cand am apasat pe F2 pentru a intra,pe ecran mi-au aparut doar cursorul intr-un patrat albastru si o fereastra mica cu data si ora,de asemenea intr-un chenar albastru,iar in rest spatiu gol, negru..Am inceput sa misc de mouse si am observat ca pot efectiv "desena" biosul(oriunde dadeam cu cursorul, aparea partea din bios care trebuia sa fie acolo).La scurt timp am reusit sa "colorez" toata imaginea intr-asa fel incat sa pot vedea intreg biosul.Cand am incercat sa navighez prin acesta,niciun buton vizibil nu era functional(tin sa mentionez ca si fereastra cu vitezele coolerelor era blocata pe o anumita valoare,iar cand dadeam cu mouseul peste,se schimba valoarea o data,dupa care se bloca.).Am spus ok,nu e nimic,scot bateria de pe placa de baza si se rezolva,insa nu s-a schimbat nimic.
Doresc sa va spun ca pc-ul booteaza normal si respecta toti pasii:mai intai pe ecran apare numele producatorului placii de baza, dupa care incepe sa se incarce windows-ul.Nu am observat probleme in utilizarea sistemului de operare, bios ul fiind singura.
Cum as putea rezolva dilema? Update de bios nu pot face deoarece nu pot naviga in el.
Modelul placii de baza: Asus H81M-K
Mutumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Peter920 a răspuns:

Salut poti merge si la un service, acolo iti vor dezlipi microschema cu bios si va rescrie din nou biosul.

| TheCaliptus35 explică (pentru Peter920):

Voi merge cu el la un service, poate reusesc ei ceva.Multumesc pentru raspuns!

| Peter920 a răspuns (pentru TheCaliptus35):

Da sigur te vor ajuta, daca spui ca totul e in regula si doar cand intri in bios face probleme cred ca e din cauza biosului, eu ma mai gandeam si la placa video fiindca tu ai spus ca trebuie sa desenezi meniul biosului, mult noroc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrie o scrisoare firmei producatoare (ASUS) si cere-le sfatul. Ar fi foarte util daca ai anexa si o filmare clara a fenomenului.

Cu cativa ani in urma, si eu am trimis niste observatii, chiar la firma ASUS (cand inca au fost la inceputuri).
Marea mea surpriza placuta a fost ca, mi-au trimis o cutie mare de componente, suficient pentru mai multe sisteme, drept rasplata. happy
Am crezut ca a fost o greseala, dar mi-au explicat ca acel cadou este mult mai rentabil pentru ei decat sa tina sute- sau mii de cercetatori in laboratoare, asa ca le este mult mai util sa premieze pe cei care le ajuta cu semnalarea problemelor aparute.

De atunci ASUS a ajuns unul din cele mai mari firme mondiale in domeniul IT si telecomunicatii.
Probabil, politica lor de control al calitatii a avut un cuvant greu de spus in accensiunea lor. happy

| TheCaliptus35 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos pentru raspuns! Chiar nu mi-a trecut prin cap sa le cer ajutorul.