| Manuel86 a întrebat:

La toate aplicatiile pt.prelungirea vietii bateriei la android scrie ca sunt f. bune, ca se simte diferenta dar la telefonul meu nu prea se simte diferenta desi am incercat mai multe. De ce oare? Sa fie din cauza ca am cateva instalate si se "bat intre ele"? imi puteti recomanda una buna, va rog?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice aplicatie in plus (fie ea si de reducere a consumului) nu face decat sa consume mai mult curent

| Seby90 a răspuns (pentru suntserios):

Gresit, atata timp cat nu lasi aplicatia sa ruleze in background (-> force stop) si ai notificarile de la acea aplicatie inchise, ele nu vor afecta telefonul in absolut nici un fel. Ba chiar am reusit sa reduc consumul bateriei cu niste trucuri vechi si cu ajutorul unui programel. Ce e drept nu am castigat nimic mai mult de 10-15% per total. Dar cel putin atata timp cat este in idle, nu consuma mai mult de 1% in 8 ore.

| Manuel86 explică (pentru Seby90):

Poti sa-mi spui cum se numeste acea aplicatie, te rog?

| Seby90 a răspuns:

Nici una nu este buna. Practic ele nu fac decat sa readuca bunul simt in oameni.

Ele fac urmatoareale : inchid wifiul / 3g / autosync etc atata timp cat nu le folosesti, dar daca nu le ai pornite in primul rand... ce dumnezeu sa faca mai mult. Sunt unele putin mai avansate care dau downlock la procesor si se baga in kernelul telefonului. Dar astea. mai greu datorita faptului ca iti trebuie root. In orice caz, mai sunt si cele care "iti inchid" aplicatiile din background pentru a elibera din memori si procesor => mai multa baterie. Bullshit, managerul de la android le va reporni iar aplicatia va incerca din nou sa le opreasca => un loop continuu care iti va manca si mai mult din baterie.

| Manuel86 explică (pentru Seby90):

Ai idee cum i-as putea face root? nu pot muta aplicatiile pe card, imi cere sa fac root.mersi anticipat!

| Seby90 a răspuns (pentru Manuel86):

Fiecare telefon in parte are metoda lui de rootare, cauta pe internet modelul telefonului tau si vezi cum se face.
Free advice.
Inainte sa cauti pe internet cum sa faci root, fa backup la absolut toate aplicatiile standard din telefon si asigura-te ca in cazul in care ii strici sistemul de operare poti gasi pe net un stock rom pentru a il flashui inapoi in telefon.

Daca nu stii ce faci, mai bine lasa-l deoparte, personal am stricat vreo 2 telefoane, bine, nu iremediabil, dar ajungi cu ele in service si ori te costa ori te tine magazinul fara telefon vreo saptamana.

| FaraNumePls a răspuns:

Orice aplicație în plus nu este buna

| Cristian_Birmanese_1990 a răspuns:

Nu ai nevoie neaparat de o sumedenie de aplicatii, poti vedea pe http://www.buzzmag.ro/cum-faci-ca-bateria-sa-dureze-mai-mult-pe-android/ cum sa faci ca bateria sa dureze mai mult.