| GeorgeRzv a întrebat:

Salutare la toti.

Am si eu o unitate cu urmatoarea configuratie:

Placa de baza: Gigabyte GA-H61M-DS2
Procesor: DualCore Intel Celeron G550, 2600 MHz
RAM: Kingston 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM
Placa video: NVIDIA GeForce 210 (512 MB)
HDD: WD5000AAKX-001CA0 ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-III)

Ce windows imi recomandati sa ii instalez?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Windows 7 32 biti, sau 64 daca mai adaugi o placuta de ram sa-ti mearga si pe dual channel. Mai mult n-are rost. Cauta sa-l optimizezi cat mai bine!

| GPA a răspuns:

Windows 7 Ultimate. Este o alegere mai bună decât XP, XP în momentul de față are pierdut suportul, Windows 7 în schimb mai primește update-uri de la Microsoft și este mult mai optimizat. Cel mai bun Windows, atât pentru aplicații cât și pentru gaming este Windows 7 Ultimate SP1winking.
Relativ XP consumă mai puțin, dar vei avea mari probleme cu software-urile și driverele, pentru că te poți lovi de diferite incompatibilități.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Windows XP cu service pack 2, nu 3
are numai 2G de ram, daca nu isi upgradeaza ram-ul atunci xp e cea mai buna recomandare... de windows

insa recomandarea cu adevarat buna la asa un calculator pe care oricum nu poti sa te joci, jocuri cat de cat, ar fi sa iti pui un Linux cu un manager de ferestre care consuma putina memorie, adica NU Ubuntu standard ci, ceva de gen Linux Mint cu XFce:

https://linuxmint.com/download.php

iti va merge mai bine chiar decat chiar windows xp