| Alex_Alex's_2002 a întrebat:

Salutare, la un laptop Fujitsu și nu îmi intră în bios deloc, menționez ca eu vreau sa reinstalez windows-ul, deci când îl pornesc apăs pe tasta F2 pentru bios si nu face nimic.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu toate calculatoarele sunt la fel, deci cand deschizi acel laptop apasa asa la plesneala toate butoanele sau asa pe rand dar rapid alea F-uri, apoi cand intri in bios o sa vezi ce taste trebuie apasate si retii.

| Alex_Alex's_2002 explică (pentru relian):

Doar tasta f2 este pentru bios ca apare și pe ecran cand se deschide laptopul, dar cred ca am dezactivat din greșeală usb legasy din bios, mai de mult. Din Windows nu mai pot configura nimic că îmi pornește cu start up repair.

| NLS a răspuns:

NU trebuie sa intri in BIOS pentru a reinstala Windowsul.

Lasa HDD-ul cum e, pe primul loc, iti complici existenta degeaba.

Cauta tasta pentru (Quick) Boot Menu, si apas-o in mod repetat, imediat dupa ce ai apasat butonul de pornire.
Apoi din fereastra ce apare, alegi stickul USB (trebuie sa fie un singur stick introdus in calculator, cel cu Windowsul).

Bineinteles, stickul cu Windows trebuie sa fie introdus in PC/laptop.
Si tot bineinteles, trebuie sa fie facut corect, preferabil folosind Rufus, si tinand cont de BIOS (Legacy) respectiv UEFI.
Adica sa alegi corespunzator in Rufus MBR, daca ai BIOS, sau GPT, daca ai UEFI.

Si nu uita de NTFS, initial e anticul FAT32 setat in Rufus.

| Zuzu1991 a răspuns:

Taste de bios posibile:
F1, F2, F5, F8-12... shift (simplu)
cauta modelul de laptop urmat de "bios key" pe google

| Alex_Alex's_2002 explică (pentru Zuzu1991):

Doar tasta f2 este pentru bios ca apare și pe ecran cand se deschide laptopul, dar cred ca am dezactivat din greșeală usb legasy din bios, mai de mult.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Alex_Alex's_2002):

Si nu iti merge tastatura laptop-ului?
ca aia nu ar trebui sa poata fi dezactivata din bios, in nici un fel

| Alex_Alex's_2002 explică (pentru Zuzu1991):

Din câte vad nu merge nici de pe tastele laptopului, nici de pe alta tastatura externa

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Alex_Alex's_2002):

Atunci singura solutie e reset de bios, care inseamna sa scoti bateria de pe placa de baza, care inseamna demontare sau chiar service