| Emilian_Varga_1983 a întrebat:

Salutare lume

am un dvd cu windows 7 perfect bootabil si am vrut sa il instalez
la cineva pe laptop la care l-am mai instalat fara sa ii scot hdd-ul
si sa il formatez pe alt pc pentru ca nu a fost nevoie pina acum
(formatarea hdd-ul a fost facuta cu aceeasi versiune de windows7 )
am dat hdd-ul respectiv afara din laptop l-am adus la mine acasa l-am formatat dar cand am mers cu el inapoi nu imi mai
da voie sa instalez windows-ul ce e de facut?

14 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Normal ca nu iti merge.Fiecare pc are configuratia lui.Fa-ti un stick boot-abil daca laptopul prietenului tau nu este dotat cu unitate optica si il vei instala de pe acest stick.

| Cronki a răspuns:

Un hdd de laptop are nevoie doar de 5V, daca l-ai pus pe un desktop la 12V... fara un hdd doc sau fara un rack...l-ai ars.
Felicitari, acum esti dator cu un hdd!

| laurentiu80 a răspuns (pentru Cronki):

Nu are nicio treaba. Si un ssd are nevoie tot de 5 V. Conectorul de alimentare sata este universal si da o tensiune de 5v/12v

| MskDesign a răspuns (pentru MskDesign):

Windows-ul s-a instalat pentru configuratia pc-ului tau si nu pentru a laptop-ului. Ceea ce ai facut tu merge doar in cazul in care pc-urile sunt perfect identice la componentele hardware.

| Emilian_Varga_1983 explică (pentru Cronki):

Nu e ars hdd-ul
l-am montat inapoi si laptopu il citeste
doar ca nu pot sa urmez pasi de instalarea windows-ului

| Cronki a răspuns (pentru laurentiu80):

De fapt ai dreptate, un conector sata are 15pini si primii 3 pini sunt pentru 3.3V, apoi 7/8/9- 5V, iar 13/14/15- 12V. laughing L-am speriat pe @Emilian. Formateaza-l cu paragon. Nu dau detalii ca-mi sterg astia raspunsurile!

| Emilian_Varga_1983 explică (pentru MskDesign):

Deci sa inteleg ca imi trebuie un hdd extern (stik sau orice alt tip de accesoriu cu 6 GB minim) pe care sa pun un windows bootabil
mersi de info

banuiam eu ca e ultima solutie la care puteam sa apelez da nu eram sigur

| laurentiu80 a răspuns (pentru Emilian_Varga_1983):

Ce eroare iti da?

| laurentiu80 a răspuns (pentru Emilian_Varga_1983):

Il poti face bootabil cu wintoflash se face f usor, si il instalezi pe acelasi laptop. MskDesign are dreptate.

| Emilian_Varga_1983 explică (pentru laurentiu80):

Pai asta e problema ca nu imi da eroare ci imi apare start windows repair (recommandet) si start normal daca dau recomandat imi zice ca trebuie sa bag dvd-ul si sa ii dau restart
am scos si am bagat dvd-ul ala de n ori
Iar daca dau start normal pur si simplu isi da laptopu restart

mai am de incercat varianta cu un hdd extern sa vad daca reusesc ceva

| Cronki a răspuns (pentru Emilian_Varga_1983):

Pe un stick de 4gb ori 8gb pune un windows.iso cu ajutorul lui rufus. La restart ori intri in bios si setezi First Boot sa fie pe USB Stick name, ori apesi F9, F10, F11, F12 (fiecare marca de laptop are propriul Boot Menu), o sa-ti deschida o fereastra unde poti sa selectionezi USB-ul sau DVD-ul ori hardul.

***(rog moderatorii sa nu mai stearga raspunsurile...sau daca e, prefer sa stearga direct contul)

| MskDesign a răspuns (pentru Emilian_Varga_1983):

Uite aici link cu software-ul cu care sa faci stick-ul bootabil:
http://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool

| Emilian_Varga_1983 explică (pentru Cronki):

Cronki si toti care mi-ati raspuns multumesc de sfaturi si explicatiile date nu erau neaparat sa fie si detaliate, nu instalez windowsuri de azi de ieri sunt familiarizat cu aproximativ toate tipurile de bios existente pina la ora actuala am vrut doar sa stiu ce e de facut si sa m-a asigur ca singura varianta este sa incerc sa instalez windows-ul de pe un hdd extern

aveam doar niste dubii in privinta variantei cu hdd-ul extern

Multumesc inca odata la toti care stiu ce vorbesc despre tema asta

| Cronki a răspuns (pentru laurentiu80):

...tocmai am stricat un HDD de laptop nou. L-am conectat la desktop, cu scopul de a transfera mai "repede" 200gb. Biosul l-a vazut dar pe pc nu a aparut. L-am pus apoi pe un laptop si...Smart Hard Disk Error 301. (y) Eroarea a aparut la 4 restart-uri, apoi hdd not detected. Multumesc de ajutor TPU, tocmai "am aruncat 300 lei pe geam" :\
P.S. Sursa e un seasonic 520W evo, daca era o pocnitoare as fi dat vina pe ea.