| Kthulu96 a întrebat:

Salutare lume! Ziua me de nastere fiind aproape, am decis sa imi cumpar un calculator (vreau sa il cumpar pe piese, dar nu ma pricep prea mult) si m-am interesat de piese si de pretul lor, uitati aici o lista:

Carcasa Zalman Z3 Plus
Placa de baza GIGABYTE GA-990XA-UD3
2x Memorie HyperX Fury Blue 4GB DDR3 1866 MHz CL10
Placa video Sapphire Radeon HD7850 Dual-X OC 2GB DDR5 256-bit DVI
Procesor Intel Core i5 3470 3. 20GHz box
Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB
Sursa Sirtec - High Power Element Smart 550W

Pretul final este undeva la 3400-3500, dar as dori sa mai adaug un SSD de 120GB. Am nevoie de ajutor vostru deoarece nu stiu daca sunt compatibile toate piesele intre ele sau daca se pot asambla. Nu am mai cumparat niciodata piese pentru calculator. Principalul motiv pentru care fac asta este pentru ca vreau sa ma invat cu ele si pentru ca poti construi un calculator mai bun la acelasi pret cu unul gata facut.

3 răspunsuri:
| Marius875 a răspuns:

Frate daca ai bugetul 3400-3500 lei nu o sa iti mare lucru.Mai bine mai aduci si iti iei ceva pana in 10milioane parerea mea.
Eu zic sa iei elgatura de la firmele astea sunt foarte bune http://www.pcgarage.ro/ sau http://calculatoareturda.ro/

| Kthulu96 explică (pentru Marius875):

3400 lei > 1000 lei (10 milioane) :/

| Marius875 a răspuns (pentru Kthulu96):

Aaa ma gandeam ca vorbesti in lei vechi.
Poti sa vorbesti cu baieti depe paginile alea si ii spui cam ce ai nevoie si in ce bani,