| Ioan489 a întrebat:

M-am jucat aproximativ 10min un joc iar apoi am oprit unitatea si am desfacut-o. Am observat ca procesorul si placa video sunt caldute. Este okay sa se incalzeasca asa repede in gaming happy?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bai ca destept mai esti! Tu daca incepi sa alergi si in 3 minute iti creste pulsul de la 65 la 150 inseamna ca daca mai fugi 10 minute o sa iti crape inima? Geezus...

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este evident, ca da?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Alte intrebari cu raspunsul inclus in ele nu ai? Gen "E normal sa mi se faca foame mai repede daca alerg." si altele. Asteptam cu mare interes! sau NU.

| Bizon95 a răspuns:

Caldute sunt si daca nu te joci, deci, daca te joci si sunt doar caldute atunci e FOARTE BINE

si DA, E ABSOLUT NORMAL... se incing la maxim in cel mult 15-20secunde din momentul in care intra in stres (incepi sa te joci)... la fel ca orice alta rezistenta electrica

| MagicOneT a răspuns:

Efectul termic al curentului electric, este normal sa se incalzeasca. Circuitele electronice au o temperatura optima sub care functioneaza. La noua serie Ryzen de la AMD, temperaturile optime ar trebuie sa varieze, in idle, intre 35 - 50 grade Celsius, iar in load, intre 50 - 85 grade Celsius. Cele de la Intel sunt putin mai reci.

| AndreiAditzu1234 a răspuns:

Și asta înseamnă că dacă te joci 3 ore îți ia foc processorul?
Nu nu este okay.

| XYZ02 a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Este complet normal, tu ce consideri cald?
Gandeste-te la faptul ca procesorul atinge usor 60 grade, temperatura care in contact direct te-ar arde si nu ar fi doar "caldut"
Apropro, un procesor suporta pana la temperatura de 95 grade celsius

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru XYZ02):

Depinde de procesor. La unele 90 e ok, la altele 70 e nasol. Si nu e musai regula ca AMD sunt mai fierbinti, mai ales ca acum dpv al procesului tehnologic si implicit a caldurii generate Intel a ramas in urma - cel putin la ce are pe piata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Bai ca destept mai esti! Tu daca incepi sa alergi si in 3 minute iti creste pulsul de la 65 la 150 inseamna ca daca mai fugi 10 minute o sa iti crape inima? Geezus...