| ThePurificator48 a întrebat:

Salutare. Ma jucam normal intr-o seara pe PC, iar a doua zi cand sa il pornesc: nimic. Doar ventilatoarele mergeau, insa nici un beep, semnal pe monitor sau altceva. Am pornit calculatorul fara placa video si a functionat. Mentionez ca ventilatorul placii video functioneaza. Am testat-o in pc-ul unui prieten, iar la el porneste cu placa insa nu o recunoaste windows-ul (probabil din cauza lipsei driverului?). Ceea ce vreau sa stiu este daca placa video e defecta sau slotul PCI-e este ars.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din relatarile tale, sunt 3 posibilitati:
1. Placa video nu este asezata bine in socket, nu face bine contact sau nu este alimentat suplimentar (daca e cazul)
2. Cablul video nu face contact la careva mufa din cele doua capete (PC /monitor) sau este intrerupt.
Incearca sa apesi bine placa video in socket sau sa incerci cu o alta placa verificata.
3. Ai ceva problema pe placa de baza. Deseori chiar si un condensator (umflat) poate face figuri asemanatoare cu al tau.

| ThePurificator48 explică (pentru Bula):

Prima varianta pica: am instalat placa in socket de mai multe ori si face exact la fel, iar la amicul meu a functionat din prima (tot eu am instalat-o si la el)
De asemenea si a doua caci daca era din vina cablului calculatorul pornea, dar nu, nu se aude beep-ul de inceput deci nu booteaza.

| Bula a răspuns (pentru ThePurificator48):

Poti verifica daca placa de baza are ceva problema: pornesti calculatorul fara placa video (asta daca n-are si placa video integrata) sau scoti toate memoriile RAM din socket-urile lor.
In aceste cazuri, la pornire trebuie sa sune cate un tren de beep-uri, semnalizand lipsa placii video sau lipsa memoriei RAM.
Daca nu scoate nici un beep, atunci e suspecta placa de baza si trebuie verificat /testat.

| RAY a răspuns:

Reseteaza biosul =bateria aia mica

| ThePurificator48 explică (pentru RAY):

Am facut si asta.

| RAY a răspuns (pentru ThePurificator48):

Memoria ram, scoateo, bag-o inapoi

| ThePurificator48 explică (pentru RAY):

Ce nu iti este clar ca fara placa porneste? Ce legatura au ramii?

| RAY a răspuns (pentru ThePurificator48):

. Am pornit calculatorul fara placa video si a functionat =ai dreptate, nu are legatura
Ceea ce vreau sa stiu este daca placa video e defecta sau slotul PCI-e este ars
este ars acel slot
dar pentru un raspuns clar este nevoie de diagnoza, service

| ThePurificator48 explică (pentru RAY):

Mai astept raspunsuri.

| RAY a răspuns (pentru ThePurificator48):

Eu lucrez in reparati IT, diagnozele nu se fac online, cat de expert ai fii, se face in service

| ThePurificator48 explică (pentru RAY):

Sunt pe cale sa cumpar alt pc pentru placa asta video, ce rost are sa ma mai taraganesc prin service-uri doar pentru 2 vorbe. Voiam sa fiu sigur ca nu il iau degeaba, iar placa sa fie defecta.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Cel mai probabil ai sters driverul din greseala, invata ca sa il instalezi iar daca nu iti merge probabil ori e du sa placa de baza, ori slotul pci e stricat

| ThePurificator48 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu am umblat nicaieri, in acea seara am oprit normal pc-ul, iar a doua zi boom, de nicaieri s-a defectat.