| ConstantinFlorin1984 a întrebat:

Ma lovesc de o problema.
Am urmatorul sistem:
Procesor RYZEN 5 3400G 3. 7GHZ
Placa de baza GIGABYTE B450M DS3H, AM4, DDR4
Memorii Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16
Sursa SilentiumPC Elementum E2, 80+, 550W.
Problema este, cand activez xmp-ul din bios la 3200 mhz, merge dar nu este stabil, ma scoate din jocuri, sau pe desktop.Sa mai lovit cineva de problema asta|? Daca dau manual la xmp, o frecventa mai mica, este stabil, 31.33 mhz. Deci memoria ram, nu merge la viteza promisa de 3200 mhz

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

"Acel ram, pe care il vezi tu acolo in video, 1733, este ram ul utilizat in timpul jocului. Adica el se joaca, se foloseste 1733 mhz din ram"

Prima coloana indica cantitatea de RAM folosita (si aceasta variaza, in functie de incarcarea procesorului),

Valoarea de pe a doua coloana indica doar ca frecventa RAM-ului e 3466MHz (in dual Channel. Adica 1733 *2).

Procesorul poate lucra in mod standard cu RAM de maxim 2933 MHz
(si in anumite cazuri depaseste putin aceasta valoare, ajungand la treapta urmatoare, in functie de ce voltaje se ating, si de asta e raspunzator VRM-ul placii de baza).

3200MHz si mai mult, se pot atinge insa prin OC manual. (poti folosi RAM cu frecventa maxima in limitele suportate de placa de baza, in cazul lui - 3600MHz).

In plus, gasesti pe net mai multe dovezi:
https://www.youtube.com/watch?v=mgcMBcBHrXE

17 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Normal ca nu iti merge la 3200 cand procesorul tau suporta 2933. Placa de baza suporta pana la 3200 insa procesorul tau NU! Nu iti va merge la 3200 orice ai face, decat daca schimbi procesorul cu unul cu acelasi socket, AM4, care poate duce frecventa de 3200. In plus, daca tu iti cumperi sa zicem ram cu frecventa de 4000 mHz, iar procesorul tau duce mai putin, ram ul va functiona la frecventa suportata de procesor si de placa de baza. Tu ai ram de 3200, functioneaza la 2933, logic. Data viitoare uita te mai bine la produse si citeste tot, nu e destul sa te uiti la pret, nuclee, thread uri, sau recenzia cuiva.

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru Sekim):

Cred ca gresesti! Uite aici 3400g ca al meu, la frecventa de 1773mhz!
2x8GB DDR4-3466

| Sekim a răspuns (pentru ConstantinFlorin1984):

Se pare ca nu prea stii nimic despre componente. Acel ram, pe care il vezi tu acolo in video, 1733, este ram ul utilizat in timpul jocului. Adica el se joaca, se foloseste 1733 mhz din ram. In plus, cum am mai spus, daca tu ai o memorie ram de 3200 sau oricat vrei tu, si 5000 poti sa ai, MEMORIA VA FUNCTIONA MAXIMUL SUPORTAT DE PROCESOR SI DE PLACA DE BAZA! Procesorul tau suporta 2933, degeaba ai tu 3200, chiar daca placa de baza suporta, nu suporta procesorul.

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru Sekim):

Pai tu ai spus ca nu duce procesorul in 3200 si ala din video are 2x8GB DDR4-3466. Deci problema este ca si la mine se activeaza xmp-ul la 1600, ar nu este stabil. La ala cum este stabil, la 1773?

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru ConstantinFlorin1984):

Imi spui ca nu-mi va merge in 3200 orice voi face, iar ala are ram de 3466.Hai ca ai dat-o in bara aici.

| Sekim a răspuns (pentru ConstantinFlorin1984):

Tu chiar nu intelegi ce iti zic prietene? Ce e greu de intele cand iti spun ca, daca vrei sa iti ruleze ramul la 3200, procesorul tau trebuie sa suporte 3200 ceea ce NU SUPORTA! Iti repet a 2 a ora, poti sa pui orice FRECVENTA RAM, ORICE FRECVENTA, procesorul si placa de baza vor functiona la potentialul maxim suportat. Are 3466 dar ii ruleaza tot la 2933, e greu de inteles? In plus, tu poate nu ai setat in bios frecventa ram ului corect, se poate sa fie mai mica, spre exemplu 2666.

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru NLS):

Deci trebuie oc, sa inteleg.Este stabil la 3133 acum, cred ca-l las asa.

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru NLS):

Dar eu totusi, ce as putea sa-i fac la pc ca sa fie stabil la 3200? El asa merge, dar numai ca in jocuri imi da crash, ma scoate pe desktop, sau se restarteaza.

| NLS a răspuns (pentru ConstantinFlorin1984):

Nu prea ai ce sa ii faci, decat putin OC la procesor.

Insa daca acum e la 3133MHz, mai bine l-ai lasa asa, diferenta e insesizabila, nu o sa castigi mai mult de 1-2 FPS in nici un scenariu.

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru NLS):

Salut. Am facut o comparatie cu msi afterburner in cs go, de exemplu.
Aceleasi setari video, rezolutie.
In 3133 - 04-12-2020, 21:26:51 csgo.exe benchmark completed, 9733 frames rendered in 65.078 s
Average framerate : 149.5 FPS
Minimum framerate : 51.7 FPS
Maximum framerate : 182.3 FPS
1% low framerate : 32.3 FPS
0.1% low framerate : 2.7 FPS

Iar la 3200 - 04-12-2020, 21:32:04 csgo.exe benchmark completed, 6754 frames rendered in 39.516 s
Average framerate : 170.9 FPS
Minimum framerate : 128.4 FPS
Maximum framerate : 218.3 FPS
1% low framerate : 81.4 FPS
0.1% low framerate : 75.0 FPS
de ce diferenta asta mare?

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru NLS):

Sau e decat in unele jocuri asa?
04-12-2020, 21:57:21 hitman2.exe benchmark completed, 1388 frames rendered in 24.187 s
Average framerate : 57.3 FPS
Minimum framerate : 51.5 FPS
Maximum framerate : 60.9 FPS
1% low framerate : 42.4 FPS
0.1% low framerate : 33.3 FPS
04-12-2020, 22:01:42 hitman2.exe benchmark completed, 4158 frames rendered in 71.984 s
Average framerate : 57.7 FPS
Minimum framerate : 51.2 FPS
Maximum framerate : 60.9 FPS
1% low framerate : 37.9 FPS
0.1% low framerate : 34.9 FPS

| NLS a răspuns (pentru ConstantinFlorin1984):

In mod normal diferenta nu ar trebui sa fie atat de mare intre 3133 si 3200 (nici macar in cazul procesoarelor AMD, ce se impaca mai bine cu RAM mai rapid)

OC nu te sfatuiesc sa incerci deocamdata, risti sa iti supraincalzesti/arzi procesorul daca nu stii ce faci, si nu ai racire foarte buna (ventilatoare, pasta termica de calitate si nu in ultimul rand o carcasa cu aerisire foarte buna).

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru NLS):

Dar de ce in jocuri m scoate afara, pe desktop?

| NLS a răspuns (pentru ConstantinFlorin1984):

Un raspuns aproximativ l-a dat Laslea Ioan in primul comentariu.

Toata treaba are legatura cu voltajul si latenta (si uneori cu brandul RAM-ului, exista modele care fara OC functioneaza doar la 2933MHz pe procesorul tau, precum exista si modele care functioneaza la 3000 sau chiar 3133MHz - cazul tau).

Poti incerca sa vezi ce voltaj se aplica atunci cand pui profilul XMP pe auto, si in functie de asta, daca e mai mic, poti incerca sa il maresti in trepte FOARTE MICI, inca cu CATEVA ZECIMI.
Ai grija ce faci, s-ar putea sa prajesti procesorul daca faci ceva gresit.

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru NLS):

Se pare ca am rezolvat, oricum iti multumesc. Vad ca nu sa mai blocat sau ceva.Mi se parea ceva ciudat ca acest procesor sa nu mearga cu niste memori de 3200, cand youtub-ul este plin de videoclipuri care arata asa ceva.Acum vad ca este stabil si nu mai face probleme la 3200mhz.

| NLS a răspuns (pentru Sekim):

"Acel ram, pe care il vezi tu acolo in video, 1733, este ram ul utilizat in timpul jocului. Adica el se joaca, se foloseste 1733 mhz din ram"

Prima coloana indica cantitatea de RAM folosita (si aceasta variaza, in functie de incarcarea procesorului),

Valoarea de pe a doua coloana indica doar ca frecventa RAM-ului e 3466MHz (in dual Channel. Adica 1733 *2).

Procesorul poate lucra in mod standard cu RAM de maxim 2933 MHz
(si in anumite cazuri depaseste putin aceasta valoare, ajungand la treapta urmatoare, in functie de ce voltaje se ating, si de asta e raspunzator VRM-ul placii de baza).

3200MHz si mai mult, se pot atinge insa prin OC manual. (poti folosi RAM cu frecventa maxima in limitele suportate de placa de baza, in cazul lui - 3600MHz).

In plus, gasesti pe net mai multe dovezi:
https://www.youtube.com/watch?v=mgcMBcBHrXE

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Intre 3133 si 3200 nu exista o diferenta sesizabila trebuie sa corelezi fsb placa de baza cu fsb procesor si fsb ram se pare ca atunci cand ramu tau are 3133 totul e corelat perfect deci lasa la 3133 pana la 3200 diferenta e nesesizabila