| Quance a întrebat:

Salutare!

ma poate ajuta cineva cu o modalitate de a imi gasi o placa video compatibila cu sistemul meu?

(Cea veche are 1gb, este : 1023MB NVIDIA GeForce GTX 550 Ti Gigabyte )
placa de baza : Gigabyte Technology Co. Ltd. Z68AP-D3 (Socket 1155)
procesor : Intel Core i5 3340 @ 3. 10GHz
RAM : 16.0GB Single-Channel DDR3 @ 798MHz(11-11-11-28)
Sursa este de 1400 W.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Http://www.userbenchmark.com/System/Gigabyte-GA-Z68AP-D3/2863
vezi acolo placi video compatibile

| Quance explică (pentru RAY):

Am observat acolo ca cea mai buna, la toate capitolele este gtx 1070, dar nu prea am eu bugetul necesar pentru ea 2000+ de lei, ai idee urmatoarea sub ea care, care s ar potrivi aproape la fel de bine?

| RAY a răspuns (pentru Quance):

Vezi ce spune gmxail

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pai tu ai server, nu calculator cu sursa aceea. Este mult prea mare sursa acea pentru un pc obisnuit. O sursa de 600 W este suficient de mare.

Cat despre placa video, merge la tine orice fel de placa video.
Sunt unele placi video (cele mai performante) care necesita sa se alimenteze la curent direct din sursa. Merg si acelea la pc, dar numai daca sursa ta are cablu pentru a le alimenta (a le da curent).

| Ciclovan_Darian_1994 a răspuns:

Incearca pe https://www.pcgarage.ro/, acolo ai posibilitatea sa iti construiesti un calculator cu componente diferite, dar din ce stiu eu iti va arata sugestii care sunt compatibile cu cele care le ai deja.Bafta!

| gmxmail a răspuns:

GTX 1080 direct, daca vrei ceva de buget, GTX 1050 sau Radeon RX 560 sunt undeva pe la 800 - 900 lei