| SynapseNinja a întrebat:

Mă poate ajuta cineva să-mi spună toate tipurile de DVD-URI și CD-URI și cam la ce se folosesc ele? Și să-mi recomandați cam pe ce tip de DVD as putea pune filme și muzică. Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

CD / CD-ROM - Compact Disc Read only Memory
CD-R - CD Recordable
CD-R 74/80/ - Numarul indica capacitatea, 80 = 80 minute = 700 MB Muzica necomprimata.
CD-RW - CD Rewritable Poti sterge si adauga cand vrei, ca pe un USB.
DVD / DVD-ROM - DVD Read Only Memory La fel ca CD-ROM, doar poti vedea nu si adauga. Capacitate de 6 ori mai mare ca CD.
DVD-R / DVD+R - DVD Recordable La fel ca si CD-R, doar ca are capacitatea mai mare.
M-Disc DVD+R - DVD cu proprietati speciale.
DVD-RW / DVD+RW La fel ca si CD-RW, capacitatea mai mare.
DVD-RAM - DVD Random Access Memory La fel ca DVD -+RW, doar ca mai rezistent, poti sterge de 10.000 ori de pe el.
DVD … DL - Double-Layer De 2 ori mai multa memorie decat DVD normal.
HD-DVD High-Definition Digital Versatile Disc - Comparabil cu un DVD normal, doar ca are mai multa memorie.
BD-R Blu-Ray Disc Recordable - Comparabil cu DVD-+R, capacitate mult mai mare.
BD-RE - La fel ca DVD+-RW, capacitate mult mai mare.

Muzica poti pune pe oricare, dar as zice sa alegi CD pentru ca pe un DVD Incap mult prea multe si nu o sa-ti gasesti melodia preferata, sau daca iti place sa rasfoiesti. big grin
Filme, DVD sau BD. Daca vrei sa-ti tina foarte mult timp, alege DVD-RAM.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru filme poti folosi orice tip de DVD-uri de unica folosinta (NU reinscriptibile, RW! )
Pentru muzica se pot folosi atat CD-uri cat si DVD-uri.

Pentru a le pune pe disc, intai trebuie sa ai program de scriere CD/DVD si sa inveti fazele si reglajele de folosire.