| Spike189 a întrebat:

Salutare, maine am sa imi cumpar un HDD nou si voi renunta la cel pe care il am acum, dar sunt curios daca pot sa transfer toate datele de pe cel care il am acum, inclusiv windows-ul, de fapt pentru Windows vreau sa stiu daca pot sa il transfer, ca sa nu trebuiasca sa iau totul de la 0. Multumesc

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Poti folosind "Disk Image" si "Repair Disk" din windows. Repair Disk il poti face pe un DVD, dar Disk Image-daca sistemul tau cu tot ce are ocupa 30GB-ce ta faci? Chiar si asa e mai complicat deoarece chiar daca il copiezi, in final tot trebuie sa formatezi si sa creezi partiile pe noul HDD. Asa ca te "scarpini la urechea stanga cu mana dreapta". Dureaza si mai mult decat o instalare de la 0. Asa ca fa o instalare pe curat, creezi partitiile si instalezi sistemul.

| Spike189 explică (pentru horia2012):

Ok, am inteles, credeam ca mai scutesc ceva timp, mersi mult, o zi buna!

| horia2012 a răspuns (pentru Spike189):

Nu, ca sa nu mai spun de posibile erori la scrierea pe DVD. Cu placere, o zi buna.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Asta e soft gratuit pentru clonarea discului: http://clonezilla.org/downloads/download.php?branch=stable

| bonico a răspuns:

Salut,
Se poate, utilizand Norton ghost sau acronis true image dar trebuie sa tii cont de faptul ca partitia C din noul HDD trebuie sa aiba aceeasi dimensiune cu cea a HDD-ului vechi, sau daca HDD-ul nou are aceeasi dimensiune cu HDD-ul vechi poti sa faci ghost la disk si ti-l va scrie identic.