| costinvlad a întrebat:

Salutare. Merita sa bag windows 7 x32 bit pe un laptop Acer Aspire A515-41G-F2SH? Are AMD FX-9800P up 3, 6GHz, 8 GB DDR4 2133MHz, AMD Radeon RX540, 802.11 ac, LAN 10/100 MB/s, etc. Merita? Producatorul zice ca are suport de la el pentru windows 10 x64. Asta inseamna ca pot lua driverele pe telefon si dupa instalare cu driver pack solution bag Wifi/ LAN, si apoi se baga singure si celelalte. Mersi. FUNDA FUNDA FUNDA.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Windows-ul pe 32 bit nu utilizeaza toata memoria ram, e limitat (cum tu ai 8 gb, va folosi nici jumatate din ea). Sistemul de operare pe 64 bit e recomandat in cazul tau.
Poti incerca Windows7 pe 64 bit, dar nu vei gasi driverele pe cale oficiala, asa cum bine ai mentionat.
Poti ramane si la varianta Windows 10 Home, daca nu ai probleme cu aceasta versiune.

| costinvlad explică (pentru dannyel86):

Am nevoie neaparata de 32 de biti. Adica am nevoie fiindca un anume program numit metin2 bob premium nu vrea pe 64. Multumesc.

| Strepix a răspuns:

Salut!

Este imposibil sa nu mearga Windows 7 pe acesta.
Nu baga 32bit deoarece iti va limita memoria ram la 4GB Ram.
Iti recomand totusi Windows 10 deoarece laptop-ul tau este bun.
Dar daca vrei 7, puneti neaparat de 64bit.

Descarca de aici driverul lan/wireless https://drp.su/en/laptops/acer/aspire-a515-41g?os=windows-7-x64
Pune-l pe stick sau telefon/cd, dupa care dupa instlarea windows-ului, descarca Driver Booster sa-ti descarci toate driverele necesare.

| IMihaitza a răspuns:

Salut! ar merita... dar e mult mai bun windows 10 pro. mai ales ca la co figuartia ta va duce fara probleme windows 10 pro. In plus verifica pe internet sa vezi daca sunt dispinibile drivere pentru windows 7. Altfel il instalezi degeaba deoarece nu vei putea folosi reteaua de internet si restul... multa bafta.