| SuperWoofer a întrebat:

Salutare,mi-am achizitionat un calculator nou si mi-am instalat pe el windows 10 dupa ce am deschis pc-ul imagine este mai neclara si scrisul putin sters, iar rezolutia am setato eu si este 1080p.Am incercat sa fac un update la driver dar,tot la fel se vede, am incercat sa calibrez culorile si tot la fel se vede.Va rog frumos spuneti-mi ce mai pot face ca aceasta problema sa dispara si cel care imi raspunde cu un raspuns corect ii dau funda.
PSbig grinoar pe internet si desktop se vede asa, in jocuri nu am nicio o problema

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Ce refresh rate ai?

Bula
| Bula a răspuns:

1. Regleaza-ti monitorul la luminozitate mai mica si contrast /claritate mai mare.
2. Daca alte semnale se vad clare, incearca cu un alt cablu video (cu filtre montate), eventual si cu o alta placa video.
3. Daca nici cum nu vezi imaginea clara, mergi la un medicoftalmolog.

| xerxes1 a răspuns:

Problema este de la cablul de slaba calitate intre computer si monitor. Ar trebui folosit un hdmi sau display port

| SuperWoofer explică (pentru xerxes1):

Folosesc deja un cablu hdmi tot la fel se vede

| xerxes1 a răspuns:

La rezolutie mai mica tot asa se vede?

| mudokins78 a răspuns:

Incearca cu driverpack solution!
iti instaleaza cele mai bune drivere!
dar e ciudat un pic. eu am intalnit problema asta la o placa video care era defecta!( dar placa aia arata doar doua dungi verticale)
sau poti verifica si cu 3dp chip.
succes

| serban57 a răspuns:

Probabil ai activat ClearType. Dupa părerea mea, este o porcărie. Uite aici cum sa-l dezactivezi:

https://www.isunshare.com/......ws-10.html