| mariokiss a întrebat:

Mi-am cumparat un Laptop Lenovo G-5O.
Am o problema cu el care nu stiu sa o rezolv si vreau sa ma ajutati va rog, dau funda!
Deci, i-am instalat Windows-ul dupa ce l-am ridicat din colet. apoi driverele.
Toate s-au instalat, dar nu mi-a detectat niciun driver pentru camera web. Am incercat sa descarc tot felul de drivere de pe internet cu numele laptopului. Mentionez ca se aprinde becul de la camera cand pornesc laptop-ul.
Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ce fel de Windows ai?
Poate driverul webcam-ului a fost instalat cu succes si tu nu stii.
Camera web, la fel ca microfonul, se testeaza pe softuri/site-uri de socializare (Skype, Facebook) sau accesezi Device Manager din Windows, pentru a vedea daca sunt instalate corect driverele si ce mai lipseste.
https://www.lifewire.com/how-to-open-device-manager-2626075

| mariokiss explică (pentru dannyel86):

Folosesc Windows 7 Professional.
Nu am ce sa testez din moment ce pe Facebook cand sun apel video, spune ca nu am camera instalata. Nu sunt chiar atat de robot.
Dar crede-ma, nu-mi apare nimic la Device Manager despre camera. M-am uitat la toate driverele.

| mariokiss explică (pentru dannyel86):

Vreau sa mentionez ca am descarcat exact driverul de la Lenovo de pe site si dupa ce am dat pe next-next. La urma mi-a scris "No matched driver"

| dannyel86 a răspuns (pentru mariokiss):

Lenovo G-50 sunt mai multe modele (G-50-30, G-50-45, G-50-70, G-50-80), dar sunt convins ca ai tinut cont si de acest aspect cand i-ai descarcat driverele.winking
Atat timp cat producatorul ofera drivere pentru Windows7 pentru model, singura incompatibilitate ar putea fi intre versiunea 32bit si 64bit a sistemului de operare Windows.
Fa un test si pe Skype, care detecteaza automat webcam-ul.
Poate pentru Facebook e nevoie de setari suplimentare.
Parerea mea e sa revezi modelul laptopului. O cifra/litera face diferenta! happy

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Intra in pagina Lenovo si iti descarci driverul pentru modelul tau de laptop.

| mariokiss explică (pentru gelu1970):

Am intrat si am descarcat dar nu merge si nici nu-mi apare la Device Manager ceva de camera. Jur, mi-am extenuat nervii cu el

| gelu1970 a răspuns (pentru mariokiss):

Te cred. exceptie faptul ca laptopul are o problema cu web, ceva nu ai facut bine. daca vrei, maine pe seara, prin intermediul teamviewer incerc sa vad de unde iti vine aceasta problema.
daca tu consideri, ca nu e bine sa imi dai acces cu team...te inteleg.
alta alternativa nu am.
alegerea e a ta.