Întrebare recomandată | cojosal a întrebat:

Salutare.
Pc-u meu o ia razna pur si simplu, zici ca e virusat dar l-am devirusat cu enspe mii de antivirusi dar nimic.
Pur si simplu se deschid pagini fara ca eu sa fac ceva la fel si mouse merge singur si acceseaza pagini fara sa il misc.
Cand isi revine si vreau sa accesez o iconita ceva nu ma lasa.Problema se rezolva doar cand intru in task adica ctrl+alt+del si il inchid dar merge doar pentru cateva secunde.
In momentul cand vreau sa inchid o pagina, cand apas x in loc sa se inchida se deschide alta si tot asa.
Daca vizionez un film sau videoclip pur si simplu isi pune singur pauza si reda singur fara sa apas eu.

Am curatat pc, am inlocuit pasta, am verificat placa video si procesor la fel si cooler dar degeaba.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cine zice ca nu merge sa "pui windows peste windows" fara sa formatezi? Nu ai cum sa instalezi un sistem de operare in timp ce nu ai un sistem de operare, am specificat clar. Daca tu sau oricare "procedati" asa cu "instalare peste" aia nu e "instalare de windows". Maxim faci la upgrade daca vrei sa-ti pastrezi fisiere si n-ai alte variante si-n maxim de caz! Instalarea corecta de Windows este asta: https://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY. Pentru ca nu pastrezi nimic din ceea ce-i vechi, nu lasi "urme", nu nimic, virusii n-ai unde sa-i pastrezi etc. Zici bine ce zici, dar in niciun caz eu nu admit ca aia este "instalare de Windows. Doar pui un Windows peste alt Windows.

11 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Problema la tine nu vine din hardware, harware-ul nu face chestii "fara voia ta". Tu ai cel mai probabil niste "virusi" cu pop-up-uri, under-uri etc. Daca un antivirus nu te ajuta, o reinstalare completa a sistemului de operare te ajuta sigur!

| cojosal explică (pentru CM7YRE):

A facut si asta si la fel face. cu windows reinstalat dupa cateva minute face la fel.
De exemplu daca vreau sa inchid pagina acum se vor deschide cel putin 10 chiar daca eu apas x.

| CM7YRE a răspuns (pentru cojosal):

De unde iei windowsul pentru reinstalare si cum "instalezi tu windos"? Descrie pas cu pas.

| cojosal explică (pentru CM7YRE):

Windows l am luat de pe un site iar... aveti dreptate nu i am dat un instal corect, l am bootat direct din calculator fara sa il iau de pe un stick sau dvd.Inseamna ca aici e buba nu?

| CM7YRE a răspuns (pentru cojosal):

De pe un "care site"? Cum l-ai "bootat direct din calculator"? Nu ai cum sa instalezi un sistem de operare in timp ce nu ai un sistem de operare. Daca te referi ca "montezi imaginea cu daemon tools" sau orice altceva, sau dezarhivezi si dai setup, nu merge, pentru ca trebuie sa formatezi complet TOT. Cand instalezi, sters, refa partitiile si formateaza normal, nu quick format, si ar trebui sa fie totul ok.

| Lucian2473 a răspuns (pentru CM7YRE):

Merge prin setup. Si nu te intreaba daca vrei sa formatezi sau nu. Se instaleaza „unul peste altul" si ai optiunea de a sterge windows old. Se poate!

| cojosal explică (pentru CM7YRE):

Am facut toti pasii propusi de tine, am facut instalarea dupa a la z fara sa las ceva in PC.Am reformatat tot insa problema desi nu mai e la fel de "problematica" sa zicem, tot se blocheaza si se deschid pagini fara ca eu sa le deschid.La fel trebuie sa tastez ctrl_alt_del si sa revin. nu stiu unde e problema!

| CM7YRE a răspuns (pentru cojosal):

"problema" poate fi din multe chestii. In primul rand, daca te gandesti la ideea de "virus", poate fi in bootsect, sau direct pe stick-ul respectiv, asta inseamna sa utilizezi alt dispozitiv sa-ti faci alt stick/dvd bootabil, ceva curat/clean, chiar daca tu zici ca "e curat". Si formateaza-l norma, nu fast, ci normal. Poti sa il iei se parat legat la alt laptop/pc sa-l formatezi cu fel si fel de metode (HD tune incearca), il stergi, il umplii cu 0, il stergi cu Gutman etc. Apoi il pui la loc. Si daca ce ti se intampla tie e ideea de "pop-up", atunci n-ai ce sa faci, e de la site. Daca blochezi pop-up-ul, (in functie de site) nu te mai lasa sa intrii pe site. Poti doar sa-l ajuti cu antivirus. Cum "tastezi ctrl alt del" si unde "tatezi"? Vrei sa spui ca "apesi". Si sa "revii" la ce anume? Cauta pe cineva priceput sa-ti explice pas cu pas ce si cum inseamna fiecare componenta in parte, ce face. Tu ori ai "virus" si scapi foarte greu de el, ori instalezi un program/driver ce contine un pop-up sau dai allow la ceva sa-ti apara notificari/pagini, ori intrii pe site-uri ce au anunturi/pagini.

| cojosal explică (pentru CM7YRE):

Daca tastez ctrl+alt+del intru in task manager si il inchid isi revine imediat cateva minute. Iar cursorul la mouse se face rotund cu punctele cardinale gen si chiar daca nu il misc el da pagina in joc singur ...habar nu am cum sa va explic astfel...

| CM7YRE a răspuns (pentru Lucian2473):

Cine zice ca nu merge sa "pui windows peste windows" fara sa formatezi? Nu ai cum sa instalezi un sistem de operare in timp ce nu ai un sistem de operare, am specificat clar. Daca tu sau oricare "procedati" asa cu "instalare peste" aia nu e "instalare de windows". Maxim faci la upgrade daca vrei sa-ti pastrezi fisiere si n-ai alte variante si-n maxim de caz! Instalarea corecta de Windows este asta: https://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY. Pentru ca nu pastrezi nimic din ceea ce-i vechi, nu lasi "urme", nu nimic, virusii n-ai unde sa-i pastrezi etc. Zici bine ce zici, dar in niciun caz eu nu admit ca aia este "instalare de Windows. Doar pui un Windows peste alt Windows.

| Lucian2473 a răspuns:

Descarci programul adwcleaner, scanezi cu el si repornesti. Incearca.

| Filip4Ace a răspuns:

Problema este ca ai virusi care sunt mult mai avansati decat restul, singura optiune este sa ti dai reboot la windows, si am vazut ca ai spus ca ai facut asta deja si inca ti se intampla asta. Problema e la tine, nu i ai dat reboot cum trebuia, probabil ai uitat sa ti stergi partitiile cand ai dat reboot.