| anonim_4396 a întrebat:

Pe scurt, am un pc nou cu un i5 7600k si un gtx 1060 6gb si 16gb ram ddr4. Cu un monitor de rezoluție 2560x1080 21:9. Problema este ca in jocuri gen League of legends la very high am fps-uri de 80-100 maxim. La pubg am frame drop si ajunge pe la 50-60 cu toate low înafara de texture. Nu ma asteptam de la un asa pc sa fie chiar asa. Am un laptop de Gaming si duce cam aceleasi valori. E vina monitorului? Mentionez ca temperatura procesor este de maxim 50c si placa video 70c. Si nfs payback este la 55-65fps. Un mic ajutor? E normal? Multumesc. Placa de baza nu suport overclock

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

70 de grade devine mult, este posibil să ai thermal throttle la placă. LoL poate să aibă cap pe FPS iar PUBG e prost optimizat, deși la low totuși ar trebui să tune. Ia-ți GPU-Z și-ți spune unde ai bottleneck-u.

Și da, este și monitorul o influență: este cu 33% mai mare decât full HD deci vei avea cu aprox. 75% din FPS-ul pe care l-ai avea pe un monitor full HD.

Unii joacă cu 4:3 că cică "e mai competitiv" iar alți își iau ultra-wide, nu mai înțeleg comunitatea asta laughing.

| skzstyle a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de răspuns. M-am gândit si eu la bottleneck dar totusi. Asa e placa ma gândeam. Am ales ultra wide ca mie imi place sa se vada clar, frumos. Joc de plăcere. Nu competitive ca sa ma enervez, sa fiu cel mai bunlaughing. Ma gândeam si la faptul că e posibil sa nu aiba curent destul. Fiind faptul că am un prelungitor slab în care e si monitorul si inca ceva. Dar nu cred ca are legatura. O sa incerc cu gpu-z. Multumesc.

| skzstyle a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incercat cinebench si am avut la testarea gpu 66fps. Foarte putin. Fata de altii pe Youtube cu aceași placa 130 sau mai mult. Nu stiu ce sa cred. O sa incerc gpu-z sa vad ce zice. Multumesc de stat

| Bro4555 a răspuns (pentru anonim_4396):

70 de grade este mult? din cate stiu eu este o temperatura normala in full load. dupa 85-90 de grade este o problema.

| skzstyle a răspuns (pentru Bro4555):

Ai dreptate. I-am facut un mic overclock de 110+core clock si 500mhz memory clock si acum in cinebench a scos 122 fps., dublu aproape. explicatie nu am. sa vad acum si in jocuri.

| anonim_4396 explică (pentru Bro4555):

Este o temperatură suportabilă pentru placă, dar eu unul cred că îi scurtează viața.

| Bro4555 a răspuns (pentru anonim_4396):

In nici un caz, sistemul de racire isi face treaba si nu o lasa sa urce mai mult de 75, cel putin asa e la mine si m-am interesat destul de mult despre acest lucru. Pana si producatorul spune ca acestea sunt temperaturi normale.

| anonim_4396 explică (pentru skzstyle):

Auzi, scrie la Run dxdiag și uită-te la un tab că spune de specificațiile plăcii, asigură-te că nu ești fraierit.

Aaa, și să nu uit, asigură-te să ai V-sync oprit rolling on the floor.

| skzstyle a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt chiar asa necunoscator, pot sa vad placa si prin unitate, plus ca m-am uitat in dxdiag de cand am luat-o...

| skzstyle a răspuns (pentru Bro4555):

Asa este, cu overclock pe ea am ajuns la maxim 78 de grade, ceea ce e chiar ok. Singura explicatie este ca probabil rezolutia imi mananca foarte multe resurse. pacat ca placa de baza nu imi permite overclock la cpu. desi am cooler pentru asta big grin.

| Bro4555 a răspuns (pentru skzstyle):

Procesorul este foarte bun, de overclock vei avea nevoie poate peste 1-2 ani cand o sa fie depasit de altele in noile jocuri sau aplicatii. dar acum e lejer, este un procesor foarte bun

| Z1IWD a răspuns:

Verifică dacă monitorul este conectat la placa video nu la placa de bază.