| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, pentru cunoscatorii IT: o sursa recomandata pentru un sistem ce cuprinde: i7 3770 Ivy Bridge, 16GB RAM, RX 470 256bit, 1 HDD de 1TB, 1 SDD? Prefer link-uri doar de la PC Garage.
As avea sursa asta (https://www.pcgarage.ro/surse/enermax/naxn-enp450agt-450 w/) disponibila, dar parca nu-mi vine sa o pun pe sistemul descris mai sus, desi sursa si-a facut treaba pe un alt sistem ce cuprindea: i3 Ivy Bridge, 8GB RAM, HDD de 1TB si diverse placi video, precum: Sapphire HD 7850, R7 260x, Sapphire HD 5770.
Bugetul maxim pentru o sursa noua ar fi: 250, 290 RON maxim. Mentionez din nou ca doresc sa achizitonez doar de la PC Garage. PC-ul va fi folosit pentru vizionat filme de calitate inalta si ocazional gaming.
Recomandari?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Nu as recomanda sa mai folosesti sursa pe care o ai deja, deoarece odata cu trecerea timpului, le scade si eficienta, respectiv cantitatea de putere pe care o poate livra componentelor.

Asa ca, iti recomand o sursa, nimic foarte fancy, 500W, 80+:
https://www.pcgarage.ro/......onze-500w/

Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Mandeliu):

Multumesc pentru raspuns!

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Link-ul nu e bun.
Orice sursa de minim 500W o sa-si faca treaba pe sistemul ala.

| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Cand iti intra linkul pe browser, sterge ultima paranteza din coada, o citeste browserul ca fiind parte din link, ceea ce nu e. Multumesc pentru raspuns.

| Skyfall007 a răspuns:

Stai linistit, duce si sursa pe care o ai

| anonim_4396 explică (pentru Skyfall007):

Teoretic si dupa anumite calcule, da, ar trebui sa duca, dar e luata in 2011 pe cand am facut primul build. Ideea e ca de atunci, am stricat 4 placi video... La interval de 2 ani, schimbam placa video si asta ma face sa cred ca totusi sursa nu ar fi ceea ce pare ca ofera din specificatii. Si nu e cazul de carcasa neaerisita, necuratata etc, pana si temp-urile au fost ok pe toate cele 4 placi video, dar... nici una n-a rezistat mai mult de 2 ani. Ce parere ai despre treaba asta? Multumesc pentru raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Skyfall007):

Ideea era ca, daca schimb build-ul cu tot, sa iau o sursa nou-nouta (desi vorba ta, teoretic ar trebui sa duca si Enermax-ul).