| GohnnyBravo a întrebat:

poate cineva sa-mi explice cum pot face un electromagnet de dimensiuni mai mici(cat de mic posibil), si de putere mare?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde la ce doresti sa folosesti electromagnetul.
Un electromagnet este cu atat mai puternic cat:
- sectiunea miezului este mai mare
- numarul de spire al bobinei este mai mare
- curentul care trece prin bobina este mai mare (curentul este limitat de grosimea firului de sarma)
- calitatea miezului bobinei este mai bun (in functie de materialul folosit)

In functie de cele de mai sus, electromagnetul va avea putere mai mare, dar putere este limitata de miezul bobinei, la limita lui de saturatie magnetica.

| GohnnyBravo explică (pentru Bula):

Ideea e ca doresc sa inteleg bazele functionarii electromagnetului, si pentru ca aceste baze nu le am s-ar putea sa vb prostii.E posibil sa faci 2 electromagneti, sa zicem, patrati, sau piramidali, etc. de marimi mici, mijlocii, si mari (adica de la dimesiunea unei cani, pana la un bob de orez de exemplu) si sa aiba puterea de a sustine inclusiv o greutate de pana la 100kg? de dimensiuni cat mai mici.Sau care e volumul minim al piesei, pentru a da randamentul asta?

| Bula a răspuns (pentru GohnnyBravo):

Daca te referi la obiecte din fier, e greu sa faci un electromagnet sa sustina o greutate mai mare decat ceea a miezului bobinei.
Pentru greutati mari ai nevoie si de putere electrica pe masura.

| GohnnyBravo explică (pentru Bula):

Ma refer la 2 electromagneti, de dimensiunea unei cutii de chibrituri, alimentati (daca e posibil) de pe o baterie auto de 100Amp.Cat de puternic stau stransi intre ei?

| Bula a răspuns (pentru GohnnyBravo):

Doi magneti se pot atrage sau respinge intre ei, in functie de polaritatea lor.
Daca realizezi doi electromagneti de diensiunea unei cutii de chibrituri "standard" (de 50 bete), se vor atrage relativ slab, miezul lor fiind de sectiune mica. Poate vor avea 1-2 kg forta de atractie, daca sunt foarte bine facute.