| Sebastian72 a întrebat:

Salutare prieteni, am o întrebare, dacă am socket 1150 si cumpăr o placa de baza 1151 se potrivește procesorul? Am un Intel i3
Sau dacă imi căutați si mie placa de baza ddr3 sau ddr4 socket 1150

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu exista "DDR3 sau DDR4" pe socketul 1150.
In 2013 nu exista inca DDR4 pe piata.

Socketul 1151 are alta configuratie de pini, cum vrei sa se potriveasca un procesor pe socket 1150 in el?
Tocmai de asta le schimba atat de des, sa nu se potriveasca, si sa te forteze sa treci mereu la ceva mai nou, cele vechi disparand de pe piata (le mai gasesti pe piata SH, dar nu toata lumea doreste asa ceva.)

Daca nu te deranjeaza SH, spui ce procesor ai (modelul exact) poate gasim ceva pe olx, daca spui si prin ce parte a tarii locuiesti. (poti desigur cumpara la distanta, dar nu-i deloc recomandat, cel mai bine e sa cauti in zona ta si sa te intalnesti cu vanzatorul)

Ai si RAM? ce model?

| Sebastian72 explică (pentru NLS):

Salutare placa de baza pe care am avut-o înainte era
Asrock H81M-VG4
Ddr3 si procesorul nu mai stiu sigur dar era Intel i3

Ce părere ai atunci să o iau pe asta?
https://m.olx.ro/......bHkOu.html

| NLS a răspuns (pentru Sebastian72):

Da, e foarte faina placa, nu gasesc la prima aruncare de bat informatii despre VRM, dar nici nu e nevoie, din moment ce nu faci OC si nu pui un i7 mai rasarit pe ea.

In rest, are tot ce trebuie, de la PCIex 3.0, la USB 3.1, iesiri de toate felurile,
chipul de sunet e curat, de la RealTek, nu e modificat de Asus, ca pe unele placi noi, pe care nu functioneaza bine sistemele 5.1 cand sunt legate pe digital.

| Sebastian72 explică (pentru NLS):

Ok eu pe cealaltă am folosit-o pentru gaming 8G ram, i3 acela, placa video nVIDIA GeForce 4G sau 6 aveam si vreau sa le pun pe placa asta e ok? O sa meargă bine placa asta pentru jocuri gen joc csgo fornite gta5 farcry rocket league etc.

| NLS a răspuns (pentru Sebastian72):

O placa de baza mai scumpa sau mai ieftina, nu schimba performanta sistemului in cazul pieselor tale nici macar cu 1%.

Insa e important pentru fiabilitatea si integritatea intregului sistem, ca acea placa de baza sa nu aiba cel mai slab chipset, caz in care se 'taie" la producerea ei de peste tot, pentru a reduce pretul: mai putine lane-uri PCIex, mai putini conectori, piese de calitate indoielnica,...

Cat de bine vor merge jocurile va depinde de procesor, placa video si RAM.
Eventual daca ai buget, ajuta sa iei un SSD, pe care sa instalezi Windowsul, daca se poate si jocurile (dar macar Windowsul, jocurile pot fi instalate la nevoie si pe un HDD, nu o sa se simta diferenta decat la pornirea lor si la incarcarea intre nivele... in loc sa astepti 10-12 secunde cu HDD, astepti 4 secunde cu SSD...)

| Sebastian72 explică (pentru NLS):

Am si Ssd il pun si pe acela
Ok pai rămâne sa o cumpăr pe acesta atunci mersi de ajutor

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU, nu o sa se potriveasca!

| marinaru777 a răspuns:

Fa un test benchmarck si vezi ce procesoate se potrivesc la upgrade
https://www.userbenchmark.com
Varianta 2 instaleaza cpuz si vezi modelul placii de baza, dupa ce aflii modelul il scrii pe google si adauci specs. Inbfunctie de specificatii la placa de baza cauti procesorul.

| Sebastian72 explică (pentru marinaru777):

Mulțumesc de răspuns dar placa mea nu mai funcționează se oprește după utilizare se 3 minute si câteodată nici nu mai pornește si o sa iau alta mulțumesc mult