| valentinnnyo a întrebat:

Salutare!

Problema mea:

Am un sistem audio 2.1 Serioux SRX s2100. Inainte il aveam la PC desktop, dar fiindca avea cablul scurt (cel cu mufa jack de intra in pc ) si mai avea si o "pozitie anume " jack-ul in placa de sunet, m-am gandit sa ii tai cablul cu pricina si sa il innadesc cu unul mai lung de la magazin...
Bun, zis si facut..Numai ca l-am facut cu greu sa inteleaga pe nenea de acolo, el dandu-mi in final un cablu terminat cu o mufa jack.
Acum problema mea... dupa ce am curatat izolatia principala am abservat ca acest cablu nou cumparat are 4 fire(unul negru, unul rosu, si pe langa acestea alte 2 manunchiuri de firisoare neizolate independent) fata de cel original al sistemului cu 3 fire...(unul maro, unul rosu si al treilea galben).
Cum as putea deci sa leg aceste 2 cabluri pentru o "auditie placuta "?!

Va multumesc anticipat tuturor celor ce ma veti lumina!

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Le legi împreună. Sunt tot trasee de masă dar sunt ecranate separat dreapta - stânga faţă de cel vechi care le are ecranate împreună.

| K0sti a răspuns:

Daca erai baiat istet, iti luai prelungitor, nu te apucai sa tai cablul.
Matisajul firelor(masa) le legi impreuna si apoi cu celalalt fir de la bucata pe care ai taiat-o, care teoretic ar trebui sa fie firul maro. Iar celelalte le legi intre ele. Cel mai bine ar fi sa suni firele sa vezi care unde vin la mufa jack. Sa nu pui masa in loc de firul cald, ca risti sa busesti ceva pe acolo. Ai aici si o poza : http://i.imgur.com/diHFt.jpg