| Implantrefuz a întrebat:

Salutare.
Problema : monitor
Povestea :
Pc este i5, 4gb ram, pv amd 6800 iesiri hdmi si dvi.
Am luat monitor nou, LG full hd de 21. iesire vga.
Eu folosesc Tv pe iesire hdmi si monitor pe iesire placii dvi cu adaptor vga. Cum l-am conectat a mers perfect, l-a recunoscut, drivere instalate rezolutie 1920x1080. perfect! cand dai sa schimbi display 1 / display 2 arata frumos 1=TV si 2= LG full hd.
Apoi, am vrut sa pun windows pe unitatea cea veche, pv un nVIDIA cu iesire la fel hdmi si dvi, Am conectat monitorul, mi-am salvat ce mai era de pe hardul ala dar nu mai aveam stick cu win si am abandonat treaba.
Am mutat inapoi monitorul pe PC actual si surpriza... trece de ecran boot si cand sa intre in win eroare out of range ecran negru.
INcercari : intrat safe mode cu low resolution pusa rezolutia 800x600. daca este tv conctat nu merge da out of range. daca scot tv intra cu rezolutia aia mica si nu se poate folosii.
Update drivere video si monitor ..nimic!
reinstalat win, acum merge cu tv conectat, dar nu mai recunoaste monitor si rez maxima ce o pot fol e 1440x900. daca schimb display 1)TV) cu display 2 (acum apare standard non pnp monitor) intra tv cu rezolutie mica si apoi sa ii dau si lui full 1920x1080 iar cand schimb pe monitor neaparat sa o modific ca altfel da iar out of range.
Incercat deasemena : alt adaptor dvi/vga, pus cablul lui cu care a venit (vga/vga). nimic.
Pareri?
Solutii?