| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Pun intrebarea pentru cei cu experienta in domeniul electronicii/electrotehnicii.Am cumparat cateva mufe DIN(5 pini) sau XLR de pe AliExpress,si niste fludor(nu sunt la prima rola)Am mai cumparat si inainte niste fludor,avand aproape aceeasi problema, fludorul nu se lipea de absolut nimic, doar aluneca cat timp era fierbinte de pe suprafete.Am luat o alta rola de fludor avand in compozitie (63Sn/37Pb) sperand sa imi fac treaba cu ea o perioada,iar la aceasta am aproximativ aceeasi problema,pe contactele mufelor DIN/XLR nu prea adera,nu sta lipit, pre-curatate inainte cu flux, sau "racaite/zgariate" mai profund pentru a fi aliajul expus.Am cumparat un pistol de lipit de acolo, isi face treaba, ruland la 20W - 60w maxim(idle) si la 100W(high) nu il tin la maxim fiindca sta fierbinte in mare parte din timp.Folosesc si flux atunci cand trebuie sa lipesc,sau sa curat suprafata inainte de a lipii, dar ce este frustrant este ca fludorul aluneca/fuge dupa orice tip de fir(ofc/fir normal/fir uzual) si daca se pune pe fir, dupa cateva secunde il dau jos fara prea mare efort.Am curatat si varful de lipit destul de regulat, si am pre-aplicat fludor inainte, dar cateodata mai fuge si dupa varf din cauza faptului ca varful sta permanent incins fara sa ii dea ocazia sa se raceasca si sa se usuce pe el presupun.Am incercat fludorul si pe placi de baza pe contacte din cupru, se pune dar cu dificultate.Am folosit si fludor de aici care aluneca de pe contacte,si daca se punea, se usca, si eventual nu mai revenea in starea lichida nici foarte incins.Nu practic foarte des, dar deseori devine foarte enervant si nu stiu ce sa ii mai fac sa pot lucra, cu el in mod normal.Varful pistolului de lipit este nou, si il curat aproape tot timpul.Stiu ca fludorul nu se lipeste de orice aliaj, dar nici macar de fir sau de piciorusele pieselor. Orice sfat e binevenit, multumesc.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă știi vreun electronist, roagă-l să te ajute practic. Pe ghicite, de la distanță, nu putem detecta care e de fapt problema ta.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Habar nu ai cum sa folosesti pistolul de lipit.