| emhirsu a întrebat:

Salutare
Recent mi-am achizitionat un monitor Wide (16:9) si mi se vede imaginea turtita. Poate sa imi spuna si mie cineva ce trebuie sa fac sa mi se vada imaginea ok?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Ai instalat sistemul inca o data si nu te-a pus sa alegi monitorul? Mie nu mi-a cerut niciodata la instalare sa aleg formatul monitorului. Instaleaza-l sistemul prin bootare (nu din setup de pe CD), stergi, formatezi partitia de instalare C si acum vezi daca-ti mai cere monitorul.

14 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Ti se vede imaginea turtita din cauza ca tu ai poze in format 4:3 (patrate). Ca sa vezi imaginea bine, in format 16:9, trebuie sa descarci de pe net wallpapere in format HD sau sa decupezi din pozele tale la 1280x720.

| emhirsu explică (pentru horia2012):

Nu doar pozele mi se vad asa, totul se vede asa, inclusiv filmele, monitorul turteste totul pentru ca e wide si eu l-am pus pe calculatorul care avea initial 4:3. Cand mi-am instalat windowsul m-a intrebat ce fel de monitor am si am selectat 4:3, acum nu vreau sa reinstalez windowsul doar pentru problema asta,

| horia2012 a răspuns (pentru emhirsu):

Nu ai spus ce sitem ai, dar presuun ca ai W7. Nici nu ai de ce sa instalezi Windows pentru asta. Clcik dreapta pe desktop, "screen resolution".
- La tabul "resolution" ai o "rezolutie recomandata". Te dcui pe ea.
- Te duci la "advanced settings", tabul "monitor" si "screen refresh rate"
alegi 75Hertz.
OK.

| emhirsu explică (pentru horia2012):

Nu merge, am incercat si asta, stiu ca in mod normal trebuie sa detecteze monitorul, cert e ca in momentul in care am instalat windowsul mi-a dat sa selectez formatul monitorului, acum nu gasesc de unde as putea sa schimb asta

| horia2012 a răspuns (pentru emhirsu):

Dezinstaleaza driver-ul video, Restart si vezi ce reglaje poti face acum.
Uita-te si la reglajele monitorului.(asta la urma). Spune-mi ce momitor ai si ce placa video.

| emhirsu explică (pentru horia2012):

Am reinstalat windowsul si tot nu am rezolvat problema, monitorul e Samsung gh22ws iar placa video este asta https://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH3650_SILENT_MAGICHTDP512M/ nu stiu ce as putea sa ii mai fac. Am windows 7.

| emhirsu explică (pentru horia2012):

Da asta e monitorul si e instalat

| horia2012 a răspuns (pentru emhirsu):

Rezolutia maxima e 1680x1050 la 60Hz. Dezinstaleaza driverul placii video si descarca-l de aici:
http://www.nodevice.com/......66499.html
(trebuie sa bagi acel cod de cifre ca sa descarci. Sunt 2 versiuni. Primul de sus e pe 64 biti, cel de jos pe 32 biti.
Il instalezi, Restart.

| horia2012 a răspuns (pentru emhirsu):

Am uitat sa te intreb. Ai manual la monitor?

| emhirsu explică (pentru horia2012):

De aici am instalat prima data driverul, problema e aceeasi, nu am manualul
monitorului

| emhirsu explică (pentru horia2012):

Nu mai instalez sistemul pentru problema asta, cred ca o sa ma resemnez, la filme pot sa ma uit ca pot sa setez din 123 media player formatul cum vreau eu, iar in rest m-am obisnuit si asa. Oricum iti dau funda pentru ca ti-ai dat interesul.

| horia2012 a răspuns (pentru emhirsu):

Acum, nu dar data viitoare cand instalezi sistemul, instaleaza-l prin bootare
pentru ca nu exista niciun motiv sa nu poti regla rezolutia si formatul. Chiar si cel emai slabe drivere po face asta. Dar mai poti incerca ceva.
Scoate monitorul de la placa video si baga-l la mufa de iesire video a placii de baza. Dar inainte de asta, functie de placa de baza si sistem iti trebuie
driver-ul VGA.(se gasesc). Faptul ca nu folosesti placa video nu incurca cu nimic.Il instalezi si cu asta 90% nu gresesti. Ce ai de pierdut? Mersi.

| horia2012 a răspuns (pentru emhirsu):

Ai instalat sistemul inca o data si nu te-a pus sa alegi monitorul? Mie nu mi-a cerut niciodata la instalare sa aleg formatul monitorului. Instaleaza-l sistemul prin bootare (nu din setup de pe CD), stergi, formatezi partitia de instalare C si acum vezi daca-ti mai cere monitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duce la lista de device-uri. Dezinstalezi monitorul, adica driverul lui. Cu totul. Restartezi calculatorul. La restartare ar trebui sa vrea sa instaleze din nou monitorul si sa te intrebe din nou ce sa alegi. Asta ar putea rezolva problema.