| AlexRoKilla a întrebat:

Salutare!
Scurt si la obiect: ce procesor si placa de baza sa imi cumpar?
( bugetul pentru aceste 2 componente este de 1000lei )
-vreau sa ruleze cu usurinta urmatoarele programe: Android Studio / Eclipse / Photoshop CS6 / Sony Vegas
-dar si cateva jocuri: Assasin's Creed / GTA 4

Eu ma gandeam sa imi iau Procesor AMD FX-8320 3.5GHz si de restul, 350lei, o placa de baza ASUS M5A97 LE R2.0.
Sau un Intel Core i5 4460 3. 2GHz si de restul, 250 lei, o placa de baza GIGABYTE GA-H81M-D3H.
Nu prea ma incanta faptul ca dau 800lei pe procesor ( ma refer la i5 ) si 200-250 lei pe placa de baza...
Sper sa ma lamuriti voi.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai e cam tot aia ca dai 250 lei pe placa de baza si i5 sau fx sau placa de baza, deoarece fx-ul fata de Intel are nevoie de o placa de baza solida, deoarece consumul e imens.

| MskDesign a răspuns:

Daca era doar pentru gaming iti spuneam sa iti iei fx-ul.Cum vad ca vrei si grafica, mai bine iti iei intelul.

| John1973 a răspuns:

Placa aceasta de baza http://bit.ly/1uDOOpu

| dinucristian2000 a răspuns:

Cel mai bine iei un Intel pentru ca e suuuper fiabil si amd.ul se incalzeste dupa 2-3 saptamani de folosinta. Zic sa cauti o placa de baza cat mai ieftina pentru Intel pentru ca toate features. urile le are procesorul in el. Si pe viitor strangi niste bani pentru o placa video