| vladutzzz a întrebat:

Salutare!

Se dau urmatoarele: un desktop, un laptop si un tel mobil.
Desktop`ul e conectat la net prin cablul de retea, iar laptop`ul prin conexiune wireless la router.
Intrebare: Cum conectez si telefonul (nokia N95 8GB) la aceeasi retea? Router`ul meu nu-l vede, dar pe al vecinului, da laughing sa fie al meu de vina? daca da, cum ar trebui sa-l configurez? sau se poate sa fie incompatibile (tel cu router)?

Multumesc! happy

4 răspunsuri:
| sinblade27 a răspuns:

Nu exista router sa nu vada un telefon cu wifi. intra in setari si vezi ce limitate ai la retea... poate ai setat decat o conexiune pe wlan. pentru orice eventualitate trimite-mi modelul de router

| Vogelspinne a răspuns:

Intra si uita-te la setarile de la router pentru ca ceva nu ai setat bine, iar de obicei telefonul ar trebui sa gaseasca router'ul si sa se conecteze automat daca nu ai parola pe router, iar daca ai parola scrii numa parola de conectare pe telefon si se conecteaza.
Succes

| vladutzzz explică:

Router: siemens Gigaset SE361 wlan

| mihai_2454 a răspuns:

Incearca prima data fara nici un fel de criptare pe wireless.si de asemenea sa fie pus in modul B sau G, cele mai noi au si modul N si e posibil sa nu gaseasca reteaua asa pentru ca nu suporta telefonul acel mod.