| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Stie cineva cum as putea afla sau cum imi pot da seama ce generatie de procesor i5 am in laptop?
Multumesc mult.

5 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Cu aida 32 sau everest. Poti sa vezi tot ce ai in pc si toate detaliile despre fiecare device in parte inclusiv rezultatele senzorilor cum ar fi temperatura, viteza de rotatie cooler, voltaj la diferite componente cum ar fi ram, cpu, etc.

| NLS a răspuns:

Dxdiag (in caseta de cautare)

Cpu-Z
https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.92-en.zip

HWinfo (varianta Portable de preferat)
https://www.hwinfo.com/download/

HWinfo e exact Aida64, doar ca nu-ți cere 40 sau 200 de dolari, ci e gratuit, iar Everest nu mai exista de mai bine de 10 ani... Deci nu conține baza de date cu hardware mai nou de 2010.
(Everest a constituit de fapt scheletul pentru AIDA64, și a fost rebranduit astfel. )

| JicaContra a răspuns:

Apasa tasta de windows (aia dintre ctrl si alt) si apoi tasta pause (e in dreapta sus a tastaturii)
sau apasa click dreapta (nu stanga) pe butonul de start si apoi system

acolo o sa iti scrie mare "procesor", iar prima cifra dupa "i5-" este generatia

| GPA a răspuns:

Intră în sistem, deschide "run" (tastă Windows+R) și scrie : msinfo32
La summary -> Processor (îți vor apărea datele despre procesor, denumire, număr de nuclee fizice și virtuale, frecvență, memorie cache)

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Buna, daca folosesti windows 10 atunci intra la settings>system>about; Daca folosesti alta versiune atunci apasa tastele Win+R si scrie dxdiag si dai enter (daca iti apare vreun prompt dai yes) iar pe prima pagina o sa gasesti seria procesorului.