PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Salutare!

Stie cumva cineva, cum functioneaza router-ul Hauwei, ce il primesti de la firma de cablu, in sensul ca, daca este bagat cablul, mai emite si wireless sau nu?!
Daca da, ce trebuie facut sa nu mai emita si wi fi?!

Multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Îl pui în modul bridge!

| Crackman a răspuns:

Pfff, pai este pentru wifi conceput.
In cazul in care nu vrei stiu ca se poate dezactiva si folosit doar ca port. Dar ca sa nu ai probleme pune si tu o parola pe el si nu afecteaza deloc viteza. Asa poti sa stai in casa si pe telefon unde vrei.

| PsihoSex explică (pentru Crackman):

Eu vreau sa folosesc doar cablul de net, si sa evit sa mai emita undele! nu de viteza
e vorba.

| PsihoSex explică (pentru Crackman):

Cum, mai, sa fie conceput pentru wifi?!
La inceput a fost ani multi - si mai este! - cablul coaxial, da?! si in router este de la modem la router, pentru canalele TV.
Eu vreau sa folosesc doar cablul, ca sa nu mai am unde in casa!

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Hipersensibilitatea electromagnetica este in lumea medicala un eufemism pentru psihoza usoara.

| NGheorghe a răspuns:

In browser in loc de "www.tpu.ro" scrii " 192.168.1.1" si îți va apărea o pagină unde ptrebuie sa pui un "username" si un "password" (le găsești in User manual", sau scrise chiar pe router) iar apoi ai acces la setări.
PS: de obicei trebuie sa fi conectat prin cablu la router.