| AlexMAV a întrebat:

Salutare. Tatal meu s-a dus in Italia. A mai fost pana acum in Italia. Are o problema. Familia e abonata la Digi. A luat un aparat Digi cu el sa aiba la ce se uita acolo. Si-a luat un TV a pus antena si ce a mai facut el pe acolo, a montat riceiverul Digi si nu merge. Ce ar putea sa aiba? Pana acum in ceilalti ani a mers, dar acum nu merge. Ce se poate face. Am cautat pe internet un meserias care se ocupa cu asa ceva prin zona Firenze sau Pisa (regiunea Toscana), dar fara rezultate.

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Trebuiesc calculate dimensiunea antenei,unghul de la azimutul si de la evelatie,calitatea LNB-ului,trebuie sa stii sa setezi frecventa video si audio, polarizare verticala sau orizontale, symbol rate, etc... Ar trebuie sa-si cumpere o revista specializata,, INFO SATELIT"-vezi la www.infosatelit.ro"" sau un ghid de receptie al satelitilor!

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Stati putin, receiverul este cumparat sau v-au dat asa in custodie la incheierea unui contract cu firma RCS&RDS (DIGI)?

| AlexMAV explică (pentru untu):

Este cumparat.

| untu a răspuns (pentru AlexMAV):

Care e problema care nu merge?

| AlexMAV explică (pentru untu):

Pai a montat antena, a pus reciveru' cu cartela normal, si na, nu merge.

| untu a răspuns (pentru AlexMAV):

Trebuiesc calculate dimensiunea antenei,unghul de la azimutul si de la evelatie,calitatea LNB-ului,trebuie sa stii sa setezi frecventa video si audio, polarizare verticala sau orizontale, symbol rate, etc... Ar trebuie sa-si cumpere o revista specializata,, INFO SATELIT"-vezi la www.infosatelit.ro"" sau un ghid de receptie al satelitilor!

| robertcristian00 a răspuns:

Are cartela inauntru?