| Buleala89 a întrebat:

Salutare tocmai am cumpărat un laptop fara windows un amic i-a pus Windows 10 și CPU se umple la 55% doar din o pagina de YouTube ajungând la 100% foarte ușor

13 răspunsuri:
| Jorah a răspuns:

Incearca sa inchizi aplicatiile nefolositoare din task manager (ctrl+alt+delete). Daca e nou, mi-e greu sa cred ca ai ceva instalat pe el ce l-ar putea suprasolicita. Daca laptopul are o configuratie decenta si nu asta este problema, atunci incearca sa instalezi windows 8 (care are mai puine bug-uri in variantele de de pe trackere, neoficial) si vezi daca asta era cauza. Nu uita de drivere, fiecare driver trebuie sa fie prezent si uptadat.

| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Instalează un program de tip adblock, pe browserul pe care-l folosești. Din câte am înțeles, unele reclame de pe Youtube, au încorporat un script Coinhive, care atunci când rulează ad-ul respectiv, face mining cu resursele tale.
Instalează Ad-Block, este extensie pentru Chrome, Mozilla, și pentru Opera apoi supraveghează doar cu Youtube deschis, ca tab, mișcările din Task Manager.

| KanameKuran a răspuns:

Ar fi util daca neai da modelul laptopului.

| Buleala89 explică (pentru KanameKuran):

E un HP nu știu exact modelul dar oricum la 8gb RAM i3 2.3 ghz nu cred că ar trebui sa se comporte asa

| Buleala89 explică (pentru Jorah):

Pe hârtiile pe care l-am primit scria ca laptopul(HP) nu este compatibil cu Windows 7 sau Windows 8

| flixbuster a răspuns (pentru Buleala89):

Un i3 cu 8 GB RAM chiar daca e din prima generatie si tot nu ar trebui sa fie "epuizat" de o pagina de Youtube.

Vezi daca ai vreun prieten mai priceput sa iti instaleze corect Windows (cu drivere si actualizari).

| KanameKuran a răspuns (pentru Buleala89):

Nu stiu ce browser folosesti, insa s-ar putea sa ai probleme cu codecul pe care Youtube il foloseste pentru a reda videoclipuri.

Daca ai mozila firefox:
1 scrie in bara de sus a browserului( aia unde e adresa de Youtube): "about: config" si apasa "enter"
2 cauta "media.mediasource" si schimba tot ce vezi cu "false" sau "disabled" in "true"/"enabled".
3 salveaza si reporneste mozila firefox.

| Jorah a răspuns (pentru Buleala89):

Mai da-i un pic de timp atunci. Poti folosi si o extensie anti reclame cum a zis cineva mai sus, dar nu stiu daca asta e principala problema. Eu am un laptop HP luat de 3 luni si a durat cam 2 saptamani pana sa mearga la performanta lui adevarata, am vrut sa-l returnez crezand ca e brandul de vina si ca asa e construit, dar acum sunt multumit de el. Sper sa fie si la tine asta

| Buleala89 explică (pentru flixbuster):

:-)) la asta m-am gandit si eu, sa fie din cauza instalarii.
Acum nu stiu daca trebuie pus windows-ul din nou sau poate fi mai usor rezolvata problema

| flixbuster a răspuns (pentru Buleala89):

Vezi daca poti face update-uri si daca sunt la zi.

Mai vezi in Device Manager daca e ceva fara driver (semn exclamare galben) - in special placa video. Eventual, cauta direct la Intel pe site driver curent pentru placa video (dupa model procesor, il identifici cu CPU-Z daca nu il stii).

| Buleala89 explică (pentru KanameKuran):

Am folosit mai multe browsere problema e din pc posibil windowsul pus prost nu-s sigur

| KanameKuran a răspuns (pentru Buleala89):

Incearca sa instalezi driverele pe care le ofera producatorii laptop-ului. Cel mai probabil le poti gasi pe site-ul lor oficial. Instaleaza in special driverele pentru placa video (fie ea dedicata sau integrata).

Bula
| Bula a răspuns:

Daca pentru Youtube ai folosi Linux, atunci procesorul tau n-ar fi incarcat nici 20% la vizionarea clipurilor HD... happy