| kilio8990 a întrebat:

Salutare.Tocmai mi-a ajuns laptopul acasa trimis din Italia...Insa am o problema

Are instalat windows 8 in limba italiana.Pe langa faptul ca nu inteleg nimic in italiana detest modul de organizare a acestui sistem de operare. Vreau sa formatez laptopul si sa bag XP insa intampin o problema...Cand dau restart nu-mi apare sa apas tasta sa-mi booteze cd'ul.Am cautat pe internet si am aflat ca e posibil sa nu fie setat laptopul din BIOS sa booteze.Alta problema e faptul ca nu pot intra in BIOS...Adica nu stiu cum.

Imi cer scuze daca am gresit categoria, insa alt forum nu mai frecventez si cred ca aceasta e sectiunea potrivita... Daca are vreo relevanta laptopul este de la TOSHIBA!

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Mai omule, nici nu stiu cum sa-ti explic sa intelegi mai bine! XP-ul MOARE la anul in primavara, ramane cu protectie ZERO! Citeste asta ca sa vezi la ce ma refer http://www.yoda.ro/......kerii.html

Si apoi daca totusi vrei ciorba asta de XP, te ajut sa-l instalezi dar nu formata partitia cu windows-ul actual. O sa ai in partitia C 18-20 GB de care nu te atingi tocmai pentru ca ai un Windows 8 cu licenta QEM care costa 60 euro.

Si acum PROCESUL INITIAL DE INSTALARE -> Instalarea Windows-ului se face normal … se introduce DVD in DVD R/W, intra in BIOS si schimba la meniul ->Boot pe CD/DVD ca fiind optiunea primara si apoi HDD/HDD zero (asta in cazul in care nu ai aceasta optiune deja setata) la unele calculatoare in functie de placa de baza se poate boot de pe CD prin apasarea tastei F12 (dupa restart bineinteles).
Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data. Tasta se apasa cand iti apare prima imagine pe desktop dupa un restart.
Dupa ce ai setat DVD-ul ca fiind prima optiune de boot si ai iesit din BIOS vei fi intampinat de mesajul in care ti se spune sa apesi orice tasta pentru a continua pornirea (bootarea) de pe DVD, iar apoi incepe instalarea.

Succes!

| Johndoe2023 a răspuns:

Cand deschizi calculatorul trebuie sa iti apara pe ecran ce sa apesi sa intrii in bios. la unele calculatoare este f1, la altele f 2 la altele del, la altele f10winking nu cred ca este indicat sa bagi xp pe un computer de ultima generatie ( primul argument este ca xp-ul recunoaste doar 3g ram). la windows 8 se poate schimba cu usurinta limba