| CheyTack a întrebat:

Salutare TPU, acum cateva zile mi-am schimbat placa video totu e ok, dar cand aprind calculatorul se opreste la imaginea cu BIOS-u si face 4 beepuri dupa se aprinde. Nu ma lasa nici sa intru in setarile bios-ului. Stie careva care este problema? Sursa care nu face fata? Sau am lovit eu ceva in interioru pc-ului?

Răspuns Câştigător
| AdrenalinTm a răspuns:

DAA cum daca nu e fixata bine e o problema laughing credeam ca etapele astea leai avut in vedere si ai grija ca si in spate are un plastic o pedala care se ridica si se coboara bagi placa video si tragi in sus de pedala din spatele slotului si dupa o fixezi cu surubul
si dupa vezi daca mere dar lasa-l sa-si dea cateva restarturi daca are nevoie

28 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Conecteaza placa video la sursa.

| AdrenalinTm a răspuns:

Avea alimentare separata placa video?
daca ii avea ai legato la sursa?
face beepuri ca isi da reseturi
in ce slot ai bagat placa video
ce placa de baza ai ce placa video?

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Placa de baza gigabyte ga h61m ds2 placa video http://www.evomag.ro/......14241.html nu ii trebuie alimentare separata si la ce te referi cu "in ce slot ai bagat placa "

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Ma refer la placa de baza
placa de baza are 1 slot sau mai multe e locul ala unde se baga placa video de se leaga cu placa de baza

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Am doar 1

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Am vazut acuma eu nu aveam de unde sa ghicesc placa ta de baza
din bios uitete iti merge placa video de o data cu procesorul? dual graphics

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Si sursa de cat e?

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Nu ma lasa sa intru in bios deloc daca apas pe f12 nu se intampla nimica ca inca se aud beepurile

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Atx-420w-e1-psu

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Baga placa video si cablul de hdi sau vga sau ce ai u il lasi bagat in placa de baza nu bagi in placa video si te uiti pe acolo prin bios dar placa video sa o lasi in pc

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Cred ca stiu care este problema acolo unde se monteaza placa pe dinafara se prinde de un support cu un surub ca sa stea fixa e surubul ala la mine e de geaba ca nu se prinde de nimica. placa se misca in sus si in jos poate sa fie asta problema?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Zi-mi cateva componente din pc sa facem un calcul sa vedem daca iti consuma multi wati ma intereseaza procesorul in mod special dar s rami si hdd si daca ai mai multe

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

I3-2100 3.10 ghz
4gb ram
gtx 750
1 hdd 500 gb

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Nu e simplu procesorul 65 W si restul nu prea conteaza deci te ajuta sursa fa ce ti-am zis mai sus si vezi

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Pai asta e problema ca surubu ala la mine e de forma acolo tu filetezi ca sa strangi da de geaba nu se strange ce sa-i pun alt surub mai gros sau banda

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Pune-i un surub mai gros daca nu ai unul ia de la hdd alea sunt mai goroase

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Vai mersi mult big grin a mers

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

BRAVOOlaughingacuma goana dupa jocurihappy

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Da m-am bucurat de geaba beep-urile au aparut iarcrying(( ce naiba are

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

CURATA SLOTUL ia un aspirator poate are ceva inauntru praf sau cine stie ce

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Am curatat tot ce se putea am cautat pe internet si am gasit ca la 4 beepuri inseamna system timer failure

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Poti schimba placa video?

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Cu ce?

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Poate sa fie ceva de la procesor sau vreun clabu care nu-i conectat bine nu mai stiu ce sa mai fac ca doar merge totu ok am sunet, ma joc nu am instabilitate in pc ce naiba

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Incearca fa un update la bios poate te ajuta de obicei ajuta

| CheyTack explică (pentru AdrenalinTm):

Pot sa il fac eu sau trebuie sa-l duc la un service

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Poti sa il faci u sau la service depinde daca crezi ca te descurci dar e cam periculos daca chiar nu sti nimic despre si numa bine ii pui sa se uite si la problema cu 4 beepuri

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

Na cum ii? ai rezolvat?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CheyTack):

DAA cum daca nu e fixata bine e o problema laughing credeam ca etapele astea leai avut in vedere si ai grija ca si in spate are un plastic o pedala care se ridica si se coboara bagi placa video si tragi in sus de pedala din spatele slotului si dupa o fixezi cu surubul
si dupa vezi daca mere dar lasa-l sa-si dea cateva restarturi daca are nevoie