| Alexandru_Ionut_2001 a întrebat:

Acum ceva timp mi-am reformat PC folosind un stick USB iar acum am vrut sa-i dau din nou reformatare dar fara nicun succes.Am intrat in bios am selectat la boot stickul USB. Dupa restart nu se incarca nimic.Stikul era botabil.
Un prieten mi-a spus ca poate fi ceva din bios.
Cine ma poate ajuta va rog.
Ma puteti contacta pe discord
iReals.V3#1235

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cere unui coleg/vecin un stick despe care știi SIGUR că e bootabil și îl testezi acum

| Alexandru_Ionut_2001 explică (pentru sierra1):

Am facut si asta dar tot aceeasi chestie s-a intamplat.

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_2001):

Mda, în bios de verificat ordinea boot-ării

| PainTech a răspuns:

Daca computerul poate sa booteze de pe HDD fara probleme, atunci problema nu e de la bootloader. Pe scurt, "mecanismul" de bootare e Ok.

1. Verifica ordinea bootari din Setup BIOS
2. Verifica dispozitivul bootabil pe un alt computer. E posibil ca datele de pe acesta sa se corupa ( interferente magnetice, etc. )
Ideal ar fi sa formatezi stick-ul si sa il faci iar bootabil.
3. Verifica din Setup BIOS ca functia de "Secure Boot" sa fie dezactivata
4. Incearca alt port USB.
5. Unele computere vechi ( concepute special pentru sisteme de operare pe 32 de bti ) ignora pur si simplu un dispozitiv bootabil cu un sistem de operare pe 64.

| Alexandru_Ionut_2001 explică (pentru PainTech):

'Verifica dispozitivul bootabil pe un alt computer. E posibil ca datele de pe acesta sa se corupa'(Am verificat).
Verifica din Setup BIOS ca functia de "Secure Boot" sa fie dezactivata(Nu am aceasta functie pentru ca am PC nu laptop)