| Satoko a întrebat:

Acum de black friday am cumparat un laptop ASUS. Nu a venit cu windows instalat are FreeDOS pe el. am incercat sa ii bag windows 7 insa nu buteaza. atunci cand il pornesc scrie in felul urmator " FreeDOS kernel version 1.1.35w ( Build 2035w-UNSTABLE, Nov 30 2005 ) Kernel compatibility 7. 10 - WATCOMC - FAT32 support Copyright 1995 - 2005 Pasquale Villani and The FreeDOS Project. NO WARRANTY. Licensed under the GNU General Public License version 2. C: HD1, Pri [ 1], CHS= 0-32-33, start= 1 MB, size - 13312MB D: HD1, Pri [ 2], CHS= 1698-0-1, start 13319MB size = 940547 MB ". Am intrat in bios si am pus acolo cum se face sa buteze. nimic. tot nu merge. Cineva mi-a zis varianta ca se poate sa mearga decat pe windows 10. Altcineva ca ii trebuie bios-ul rescris. idk. Stie cineva ceva?.

Răspuns Câştigător
| dfeel a răspuns:

Sunt 2 probleme:
In primul rand nu ai setat drive-ul de pe care sa booteze. Asta o faci din BIOS.
In al doilea rand ASUS nu mai ofera suport decat pg Windows 10 pe noile laptopuri ceea ce inseamna ca vei putea instala windows 7 dar nu vei gasi drivere disponibile.
Asta daca e de generatie mai noua.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Merge numai pe windows 10.

| AndreiDesire a răspuns (pentru darrio2007):

Minciuni esti chior ce dracu. SCRIE FREE DOS

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreiDesire):

Cred ca tu esti dezinformat. Il cumperi free dos dar nu suporta decat windows 10. Acum un an mi-am luat un laptop de la Altex, tot cu free dos. Aveam acasa windows 7 cu licenta de la vechiul laptop. A trebuit sa instalez windows 8 pentru ca laptopul nou nu mergea cu w7. Si daca nu-ti place raspunsul meu, ori taci ori nu jignesti. Ai inteles, tinere nou-nascut?

| Arummaculatum a răspuns:

Din bios ai pus sa booteze pe cd primul sau usb? Poate ai pus sa booteZe altceva. In mod normal apesi pe F11 cum e la unele bios-ui si iti apare ce vrei sa booteZi.
Oricum eu zic sa verifici si cd sau usb pe care ai windows.