| Trickster a întrebat:

Am 2 nelămuriri. am un laptop nou și observ ca pe lângă Windows Defender are și McAfee AntiVirus. McAfee vine preinstalat sau s-a instalat pe parcurs? Dacă s-a instalat pe parcurs, atunci cum s-a întâmplat asta? Cea de-a doua nelămurire este în legătură cu faptul ca uneori când pornesc aplicații precum minecraft Launcher sau steam, acestea nu pornesc (deloc).

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, anumite programe sunt preinstalate. Foloseste http://www.malwarebytes.com/adwcleaner/

| NLS a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa fie instalat, verifica data la care a fost intalat, in Control Panel - Programs and Features.

Poti sa-ti dai seama usor daca a venit de la inceput, sau s-a instalat la o data ulterioara.
Poti vedea cu aproximatie si programul care a determinat instalarea lui pe ascuns. (unul dintre programele care a fost instalat in aceeasi zi).

Ai reinstalat de la zero clientul Steam?

Ai incercat cu Run as Administrator?

| Trickster explică (pentru NLS):

Cred ca s-a instalat când am băgat Adobe Flash Player. Voi verifica când voi avea timp, îți mulțumesc ție și tuturor celorlalți

| Ineys a răspuns:

Ala nu vine preinstalat cu Windows-ul.
Cauta-l pe net si o sa vezi ca te costa in jur de 50 de dolari. Ar fi dragut sa vina preinstalat cu Windows-ul si cu licenta pe el.

Cat despre a doua problema, cum ca aplicatiile nu pornesc prin launcher poate fi din cauza ca ele deja ruleaza in background ( adica fara ca tu sa stii de ele ) si practic nu poti sa deschizi din nou o aplicatie cand Windows-ul o vede ca fiind deschisa. Asta se poate intampla deoarece aplicatia nu a fost inchisa corect. Daca ai rabdare sa o cauti prin Task Manager o sa o vezi si poti sa-i dai End Task sau Kill Task nu mai stiu cum e.

| doctorandus a răspuns (pentru Ineys):

Da, vine deseori preinstalat... cu o perioada de proba, 30 zile sau 90 zile. Deci: fara licenta.

| NoriAl a răspuns:

Nu stiu cum vine la Windows10. Dar mie mi s-a instalat automat (fara optiunea de a-l refuza) cu un program Flash player. L-am dezinstalat.