| anonim_4396 a întrebat:

Am asa :
Placa de baza : ASRock G41M-VS3
Procesor : Intel E8400
Placa video : Sapphire Radeon R7 240 WITH BOOST 1GB DDR5 128-bit
RAM : 4GB Kingston 1333
Sursa : LC-8400BTX

Si mi s-a cam dus procesorul...
De unde stiu asta?
Pai pe langa faptul ca merge mai greu, fps mai mic in jocuri, pana si in windows rating e mai mic.
Aveam 6+ la procesor, stiu sigur pentru ca scorul cel mai mic era de la hard 5.9, iar acum am 5.5 de la procesor...

Si ma gandeam sa imi iau alt procesor si alta placa de baza, pentru ca e si socket vechi si numai gasesc decat la mana a doua, asa cum este si procesorul de altfel, dar si-a facut treaba foarte multumit de el.

Si ma gandeam sa iau un procesor Intel G4400, si o placa de baza ASRock B150M-HDS sau H110M-DGS, bugetul fiind 500-550RON...

Voi ce imi recomandati?

Poate unii veti zice ca placa video e slaba dar este luata anul trecut, si sunt multumit de ea, are 7.1 in system rating...

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

0. System rating ala e un mare ****.
1. Nu ti s-a dus nici un procesor, cel mai probabil iti face throttle pentru ca se supraincalzeste. Verifica temperaturile.
2. Sursa aia e o mizerie. Fie dai ~250-300 RON pe o sursa ca lumea, fie vinzi toata cosmelia si faci ceva cu procesor de generatie noua si folosesti cipul video integrat (nu o sa fie mare diferenta fata de ce ai acum, chiar o sa fie mai rapid).

| BlaDe12345 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai vorbit degeaba, ma jur, eu am cerut un sfat despre ceva tu mi-ai zis sa dau 2-3 mil pe sursa, in **** imi cumpar sursa si ma uit la ea, nu?
Gandeste putin inainte sa scrii un raspuns, nu toti ne permitem sa aruncam banii pe orice
Si nici nu se supraincalzeste stai calm, placa de baza e distrusa, nici audio nu imi mai merge, se aude un bazait in casti si la microfon pe fundal happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlaDe12345):

Nu arunci nimic. Placa aia de baza de la ce crezi ca e distrusa? Ai o petarda de sursa. Nu sunt bani aruncati, ci o investitie cu cap. Cum oare se face ca tot auzi in sus si in jos de placi de baza si alte componente distruse de la uzura, de la curent, iar eu in 20 de ani nu am reusit sa distrug nimic fiindca daca nu am avut sursa ca lumea, macar un UPS am avut ca sa alimentez calculatorul ala. Si includem in lista de componente si o placa de baza cu un procesor AMD care era forjat in draci din FSB si placa aia a mers mai bine de un an cu condensatorii umflati, 24/24, fara probleme. Intr-un final am dus-o sa schimb condensatorii, ca si-a dat duhul dupa vreo 4-5 ani in total (era luata la mina a doua).
P.S. Daca tot ai dat singur raspunsul ca e placa de baza buba... schimb-o.

| tpuuser999 a răspuns:

Din cate stiu eu, procesorul nu prea are cum sa "se duca" in felul explicat de tine. Daca nu ai trecut de la Windows Vista la 7 sau de la 7 la 10, faptul ca nota este acum mai mica inseamna ca Windows a modificat sistemul de notare sau ai o problema de configuratie (din Windows sau din BIOS).

Daca vrei sa iti schimbi procesorul+placa de baza, va trebui sa iti cumperi si RAM pentru configuratia respectiva, pentru ca tu ai DDR3 si acelea suporta doar DDR4. Alternativa ar fi sa iti iei ceva bazat pe G3258 sau similar, sau sa faci rost de mai multi bani... asa ca mai incearca sa-l revitalizezi din setari pe "batranul"!

| BlaDe12345 a răspuns (pentru tpuuser999):

Stiu ca merge si DDR3 la o placa de baza pentru acel procesor, are un prieten.
Si nu am avut decat Windows 7, nu am umblat in BIOS, dar placa de baza incepe sa se duca, totul a inceput cu placa audio, aud un bazait pe fundal in casti si lumea se plange ca de la microfon se aude un bazait pe fundal si vocea mea se aude incet, si am testat mai multe perechi de casti, la fel...
Dar sa imi iau o placa de baza pentru procesorul asta nu vreau pentru ca este pe socket vechi...

| tpuuser999 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Da, colegul tau are acelasi procesor dar o placa de baza diferita de cele enumerate de tine. DDR4 are 288 de pini, iar DDR3 are 240 pini, deci nu se potrivesc pe aceeasi placa de baza decat daca are sloturi pentru ambele tipuri - asa ca fii foarte atent la ce-ti cumperi.

E ingrijorator ce zici tu cu sunetul. L-ai desfacut sa-l cureti si sa verifici daca nu are condensatoarele umflate sau vreun scurt pe vreun pin, de auzi zgomotul de masa? Ai incercat o sursa de la un coleg sa vezi daca e vreo diferenta?

Din nou, in locul tau as cauta o placa de baza veche la 100-150 RON si l-as mai tine un an sau mai mult. Se schimba multe intr-un an, iar piesele curente sunt foarte bune si in timp o sa le mai scada pretul.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru tpuuser999):

Am incercat si alta sursa, problema asta o am de vreo 2 luni cu el, am mai pus o intrebare aici, la fel mi-a recomandat cineva sa testez o alta sursa si am testat, cat despre condensatoare si scurt pe pin nu ma pricep la ele cum sa-mi dau seama...
Dar se misca din ce in ce mai greu pe zi ce trece...
O sa vorbesc cu prietenul meu sa testez piesele mele pe placa lui de baza + procesorul sa vad cum se prezinta calculatorul, stiu ca el atat a dat in jur de 500-550RON.
O placa de baza veche pe socket-ul asta chiar nu vreau sa am iar

| BlaDe12345 a răspuns (pentru tpuuser999):

Am gasit placa de baza, este ASRock B150M-HDV/D3.
Nu m-am uitat la celelalte la detalii, stiam ca are un nume complicat si am crezut ca e una din acelea

| tpuuser999 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Da, placa aceea suporta clar DDR3... dar e cam scumpa. In rest chiar recomand configuratia B150M-HDV/D3 + G4400, e perfecta.

Eu am facut la un moment dat un sistem cu urmatoarele:

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/h81m-k/
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i3-4170-37ghz-box/
8GB RAM 1600MHz
MSI GeForce GT 730

si merge nemaipomenit pana in ziua de azi. Procesorul a fost in jur de 500 RON atunci si speram sa fie mai ieftin acum, iar placa de baza 200.

Daca procesorul ti se pare prea scump, poti sa scapi si cu un
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/celeron-dual-core-g1850-29ghz-box/
sau (mai scump)
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g3460-35ghz-box/
dar in niciun caz nu se ridica la raportul pret/performanta al lui G4400.