| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat azi un procesor Intel i3-4160 si l-am bagat pe o placa de baza Asus H81M-K. Procesorul si placa sunt compatibile, iar procesorul l-am montat corect in socket. PC-ul nu booteaza cu noul procesor, doar porneste coolerul de la el si de la sursa si ramane asa pe veci. Daca scot pac-pac i3-ul si il bag pe cel vechi inapoi, booteaza in Windows perfect. Am updatat biosul si l-am resetat, dar degeaba
Am incercat tot ce am gasit pe net. Stiti vreo solutie? Multumesc mult de tot. Bineinteles ca dau fundita celui care ma ajuta! big grin Multumesc inca o data.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Am dat asa o roata pe la Intel, am cautat procesorul tau, este un procesor de generatia a 4 a si tot la ei am dat un search sa imi arate ce placi de baza sint compatibile cu acest procesor i3-4160 si au un pomelnic foarte lung.In sf am derulat pina la Asus placi de baza si placa ta de baza nu apare acolo in acea lista.Iti pot scrie aici toate placile de baza Asus compatibile cu acest procesor, insa doar cele H81M.Compatibile sint urmatoarele : H81M-A; H81M-E; H81M-C/CSM/SI; H81M-C/CSM. Cam astea sint placile astea H compatibile cu procesorul tau, deci pe nicaeri asta H81M-K.Am cautat la intel.com nu la magazine sau mai stiu eu la ce alti cunoscatori. Daca producatorul acelui procesor da o lista cu ce placi de baza sint compatibile eu zic ca ala stie ce spune.Alta solutie nu vad care ar fi.Adica ar mai fi chestia ca procesorul sa fie ars, sau cu probleme.Stiu ca odata la fel am cumparat o placa de baza Asus de lux bla bla si am configurat calculatorul cu totul la un magazin, deci magazin de profil si eu le ceream, ei cautau sa vada de sint compatibile si le montau.Ei ce placa de baza alesesem eu si era printre cea mai scumpa nu mergea deloc cu procesorul ales.Nu am renuntat la procesor pentru ca era de top, dar am ales alta placa de baza cu care a mers struna.Deci eu cred ca mai bine te informezi la cel care face procesoare decit la cei care fac placi de baza.Si in cazul meu placa de baza avea instructiuni in care spunea ca este compatibila cu orice procesor.Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar asta e, sper sa rezolvi ceva.O alta chestie nu am stat sa caut ce inseamna acel K dar in cazul procesoarelor acel k arata ca procesorul este LOCK ori UNLOACK nu mai stiu sigur, ceva de genul asta.La placi de baza nu ma uitai.Bafta oricum

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Verifica memoria ram, poate fi o problema cu placa de baza, da o resetare la bios

| Mrelly911 a răspuns:

Da, multumesc mult, o sa il duc la un service sa vada daca sunt compatibile desi cred a asta e problema. Daca nu o sa imi iau un h81m-e la vreo 200 lei si asta e. Multumesc inca o data. O zi bunawinking