| Daniel_Marius_1992 a întrebat:

Salutare TPU
Am cumparat de curant o rola de LED-uri(banda de LED-uri) si vreau sa stiu ce imi trebuie sa le conectez cumva la un sistem ca sa se aprinda dupa bass(sau dupa muzica) ce echipament mi-ar trebui?
Multumesc!

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

O orga de lumini.

| Daniel_Marius_1992 explică (pentru Arthur):

Daa ceva de genu dar toate in acelasi timp nu pe rand daca intelegetiwinking

| Arthur a răspuns (pentru Daniel_Marius_1992):

Orga de lumini are canal de medii, inalte, si bass. Uneori si canal de pauza, nu functioneaza toate ci comandate de muzica. Daca pui numai pe bass, numai la bass va lumina grupul de led-uri. Daca te hotarasti la acest sistem trebuie sa-ti dau modul de conectare a led-urilor. Pe bass se foloseste culoarea rosie de obicei.

| Daniel_Marius_1992 explică (pentru Arthur):

Banda aiA de leu-uri are 2 fire la un capat atata tot si am incercat sa le conectez la firele de la boxa de bas si nu are destula putere sa le aprinda deci imi trebuie nu stiu un fel de amplificator sau ceva de genu sa leg alea 2 fire care se leaga sa subwoofer la un amplificator si din el sa iasa 2 fire care legate la cele 2 fire de la led-uri sa le aprinda daca intelegetiwinking

| Arthur a răspuns (pentru Daniel_Marius_1992):

Da, inteleg. Asta si face orga de lumini, singura problema este limitarea curentului prin LED-uri. La curent mic se aprind insuficient iar la curent mare se ard. Acest lucru se calculeaza dupa numarul lor.
Ai aici o schema orientativa dar trebuie adaptata dupa numarul de LED-uri : http://www.niqro.3x.ro/miniorga/miniorga.htm

| heAdgN a răspuns:

De unde ai luat rola cât ai dat pe ea?

| Gabriel_Alexandru_1998 a răspuns:

Primul pas este sa ai: pistol de lipit sacaz si fludor si cateva firulete.
Fii atent trebuie sa pui ledurile paralel nu in serie. Ai griza ca plus cu plus si minus cu minus daca ai gresit no sa-ti mearga. Un sfat nu pune multe leduri daca nu ai un sistem puternic.
1. Ia cate leduri vrei de preferat mazim 6 daca nu ai sistem foarte mare, ei un led verifica care e plusu si minusu lipeste un fir pe plus si unu pe minus ei cellalt led in continuare de la primul led firul care l-ai lipit pe minus lipestel pe minus la led si plus tot la plos asa faci cu toate ledurile dupa ce ai terminat lasa firul lung pentru al pune la sunet
2. Desfa o boxa sau ia un fir si leaga de semnalul la boxe, leagal cu ledul cu cat dai mai tare cu atat se aprinde mai tare.
3. Daca vrei sa pui la bass trebuie sa desfaci subufarul lipeste de firele de la boxa ledurile aici ai griza sa pui in ordine firele minus la minus si plus la plus dupa ce ai terminat poti sa le prelungesti cat vrei si sa le pui unde vrei dar fi atent cu cad dai mai tare in ele cu atat se aprinde mai tare si se poate arde ledurile pentru a fi sigur ca n nu se arde mai pune cateva leduri bafta

| Daniel_Marius_1992 explică (pentru Gabriel_Alexandru_1998):

Nu m-ai inteles am o banda subtire ce se lipeste pe o parte de ceva si pe acea banda sunt 100 de LED-uri pe o distanta de 20 de metri la o distanta de cativa cm intre ele toate legate deja asa se gaseste banda aia la cumparare led-uri pe metru patrat 2 la mana ce imi zici tu sa leg la boxe sau la bass am incercat si daca pun cum zici minim 6 le ard pe toate cu cat dau mai tare ca am incercat asta si am ars o gramada si am zis sa incerc cu banda d-aia ca sunt multe legate intre ele dar acum nu merge direct legate la subwofer ca nu se aprind ma gandeam la un aparat ceva care sa fie cu priza si sa le leg la o iesire sin sistemul meu care sa dea numai un semnal usor si aparatul sa amplifice curentul pentru toate led-urile un fel de amplificator sau nu stiu ce o trebui de aia apelez la voi

| Gabriel_Alexandru_1998 a răspuns:

Daca vrei sa discuti cu mine uite aidiul meu alexandrugabriel152