| LPCTSTR a întrebat:

Am inițiativa de a crea un site unde să stochez materialele pe care le-am folosit eu pentru pregătirea pentru bac, cu intenția ca oricine să aibă acces. Cu ideea asta în minte, am încercat Google Sites și-am început sa schițez... asta până sa aflu că pentru ca siteul meu să fie publicat, trebuie să dovedesc că-l dețin pentru a putea fi indexat de Google (și alții cred). Am aflat că ar trebui să merg prin Google Dashboard să-mi verific acolo siteul și că pot alege din 5-6 opțiuni, niciuna care să mă scutească de scos bani din buzunar sau să fie aplicabilă pe G Sites. Vorbesc de bani cu precădere în contextul unui domeniu personal.
Am mai încercat și Wix și Webflow și toti sunt restrânși la aceeași chestie: te lasă să-ți faci siteul, însă nu ai nicio metodă prin care el sa fie indexat gratuit de motoarele de cautare.

Revenind la activare/indexare, 2 metode propun joaca cu HTML-ul siteului, alta cu fișierele siteului, alta cu Google Analytics si alta propune să vii cu domeniul propriu pentru care ai plătit.
Cum G Sites nu este conceput sa-i poți edita codul sursă, fișierele nici atât, 3 metode nu se aplică. Cu G Analytics am o decepție când văd formularul acela, deși asta ar fi o metodă, sunt destul de reticent, deci rămâne să plătesc eu niște bani frumușei pentru un domeniu... iar nu asta a fost premisa de la care am plecat.
Am vazut ca exista siteuri care oferă niște domenii cu niște prefixe pentru acele domenii, dar și alea obscure și care mai au si validitate o lună sau câteva luni, dacă tot e să le iau gratis.

Voi ce ziceti? Vedeți vreo portiță de scăpare? Google Analytics ar rezolva ceva?
Apropo, am considerat și varianta folosirii unui site de blogging, însă mă tem ca nu va fi indexat si chiar dacă va fi, nu va fi primul la căutare. Sau poate mă înșel, ce ziceți?

16 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Eu as spune sa mai citesti odata ce face fiecare site de exempku mie imi merge https://sites.google.com/view/miautimagazine

eu as fi mers cu un blog si toate siteurile sunt idexat in 24 ore maxim, din cate tin eu minet. tu vrei sa fi idexat imediat, asta inseamna ca tr sa platesti

| LPCTSTR explică (pentru Miauti):

Eu n-am zis ca nu-l vad, eu am zis ca nimeni nu-l indexeaza. Degeaba am linkul catre site daca nimeni nu poate gasi siteul folosind un motor de cautare.
La fel se aplica si tie, am cautat si, ghici ce?! Siteul tau NU este indexat de catre Google: https://www.google.com/......ps?/search
Daca audaugi "site:"+adresa siteului, daca este indexat, Gogle va afisa un rezultat, in caz contrar, adica in acest caz, siteul tau nu este indexat.
Si nu, nu trebuie sa platesti nimic ca sa fie indexat, pana si Google afirma ca le ia intre 2 zile si o saptamana sa intexeze un site.

| Wr3nch a răspuns:

As merge pe varianta de blog. Daca postezi continut popular va creste organic si va urca in cautari, mai ales daca are un nume usor de retinut.

| LPCTSTR explică (pentru Wr3nch):

Ce siteuri as putea folosi?

| Wr3nch a răspuns (pentru LPCTSTR):

As zice blogger. Probabil vrei si sa imparti fisiere cu notite, etc, si cu Blogger poti conecta un cont de drive, deci ai 15gb moca pe care ii poti umple.

| raMLesS a răspuns:

Cat ai luat la bac?

| LPCTSTR explică (pentru raMLesS):

Aproximativ 9.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Bv, cum ai reusit sa inveti la romana? Eu la sub3 nici nu am invatat.

| LPCTSTR explică (pentru raMLesS):

Am citit in fiecare zi eseurile, asta si ca aveam deja ceva tangente cu ce s-a propus prin clasa.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Doamne fereste, cata rabdare sa ai sa inveti si in mare parte sa tocesti niste pareri, niste comentarii.

| LPCTSTR explică (pentru raMLesS):

Si nota nu m-a adus departe? Eu zic ca s-a meritat.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai te-a dus departe? Cu ce te ocupi acum? Btw, grija mare la "s-a meritat".

| LPCTSTR explică (pentru raMLesS):

Deocamdata inca faculta.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ce faculta? In locul tau ma faceam zidar sau mecanic.

| LPCTSTR explică (pentru raMLesS):

straight face

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

It/medicina/chimie/fizica?