| Rush a întrebat:

Salutare TPU, am nevoie de putin ajutor in cautarea unor casti pentru pc.Am un buget flexibil, nu asta contează foarte mult.Nu ma intereseaza asa de mult firma castilor, ma intereseaza 4 caracteristici: claritatea sunetului, comoditatea purtarii castilor, rezistenta castilor(rezisten si sa fie fara microfon.

Multumesc anticipat
Salutare TPU, am nevoie de ajutor în căutarea unor căști pentru PC. Buget flexibil.Firma căștilor nu mă interesează, mă interesează 4 caracteristici: claritatea sunetului, comoditatea purtării, rezistența căștilor(ținând cont că nu le lovesc/scap) și să fie fără microfon.Am pus întrebarea aici deoarece am nevoie de exemple de căști testate deja, deoarece m-am săturat să tot caut pe net și să găsesc review-uri care te bagă în ceață mai rău.

Mulțumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| Rush explică:

Scuze că am scris de 2 ori, dar am avut probleme de viteză la internet și se mișcă....ca un melc șchiop.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Majoritatea castilor sunt pentru gaming si au microfon inclus. Eu iti recomand http://www.emag.ro/......DQ2H5BBBM/

Sau iti alegi de aici http://www.emag.ro/casti-pc/c

Eu comand frecvent de pe eMAG. Sunt foarte profesionisti.

| Rush explică (pentru BogdantheDreamer):

M-am uitat destul pe EMAG și nu mă pot hotărî, și menționasem că vreau să fie fără microfon, cu microfon am găsit destule...așa mi-aș cumpăra de la razer, dar toate modele lor au microfon și nu mă interesează.

| Utilizator1234 a răspuns:

La ce le folosesti si la ce sursa le conectezi? Ce preferinte ai in sunet sau ce genuri asculti? Ce inseamna pentru tine buget flexibil (pot sa recomand casti de 8000 de lei si amplificare de 15000 de lei)?

| Rush explică (pentru Utilizator1234):

Eu nici n-am vazut casti de 8000 de ron. Ascult rock/metal, heavy metal, preferințe de sunet: claritate și volum decent, buget momentan de 300-400, și nu am nevoie de amplificare.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Rush):

In cazul in care nu ma crezi, cauta Audeze LCD-3 - sunt ~8500 lei la AVStore. In fine, acum ca am aflat care-i de fapt bugetul pot sa fac si recomandari, nu?

1. Nu ai specificat care-i sursa (placa de sunet integrata/dedicata; DAC/DAC-Amp; Preamp pe lampi; etc). O sa presupun ca-i o placa integrata pentru moment. Caz in care iti recomand sa cumperi pe langa casti, o placa dedicata decenta pentru ca chiar si cu niste casti la 300-400 lei, vei ramane dezamagit de achizitie cand le conectezi pe o placa ordinara onboard.

2. Pot sa recomand urmatoarele: Creative Aurvana Live! care suna pe placul majoritatii, amprenta v-shaped (suna decent si pe rock/metal); Grado SR60e care pentru mine suna excelent pe rock si metal dar recomand auditia inaintea achizitiei pentru ca ori iti plac foarte mult ori nu-ti plac deloc; Audio-Technica ATH-TAD400 care pentru mine au sunat foarte bine pe o multitudine de genuri, inclusiv rock si metal, insa nu au accent deloc pe joase, basul nu are impact si nu coboara foarte agresiv insa sunt foarte precise per total.

3. Repet, orice ai alege, cumpara si o placa de sunet dedicata (in cazul in care nu ai una) ca Asus Xonar U3 sau un DAC decent ca Fiio E10K. Si bineinteles, daca ai posibilitatea, mergi si testeaza aceste modele.

https://www.avstore.ro/casti/creative-aurvana-live/?utm_source=price-ro
http://www.dvdplanet.ro/casti_stereo/grado_sr60e
https://www.avstore.ro/casti/audio-technica-ath-tad400/

http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/asus/xonar-u3/
https://www.avstore.ro/amplificatoare-casti/fiio-e10k/

| Rush explică (pentru Utilizator1234):

Mulțumesc de seriozitate, placa de sunet dedicată nu mă interesează, că o se le folosesc pe 2 dispozitive diferite, o să le folosesc și pe PC și pe mp4, d-aia am și spus că nu am nevoie de microfon.
https://www.avstore.ro/casti/audio-technica-ath-tad400/ - astea sunt interesante, o să văd cum dau de ele.Chiar dacă le-aș folosi doar pe PC nu mi-aș lua placă de sunet, am avut surpriza să se audă mai prost față de cea dedicată.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Rush):

Am uitat sa mentionez ca termen de comoditate: Grado pe ultimul loc, pe mine cel putin ma jenau chiar si dupa un timp scurt de folosire; CAL! pe locul doi, sunt cam cat de confortabile pot fi niste casti de buget; AT pe primul loc, foarte comode chiar si pe termen lung.

P.S.: Vezi ca Grado si AT sunt deschise, deci scapa sunet si nu izoleaza fata de mediul extern, insa fiind deschise ajuta foarte mult la perceperea sunetului aerisit si la formarea efectului de scena/soundstage.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Rush):

Dedicata = cumparata separat si nu integrata in placa de baza.
Nu stiu ce comparatii ai facut tu, dar n-ai cum sa compari o integrata cu o dedicata (poate in cazul in care cea dedicata e ultimul chinezism la 20 de lei)

| Rush explică (pentru Utilizator1234):

Știu foarte bine ce înseamnă placă de sunet dedicată, dar consider că nu am nevoie, nu am așa pretenții de sunet