| Aallexxuuttzzuu a întrebat:

Salutare TPU,
Am nevoie de putin ajutor pentru laptopul meu:

Ecran
Tip ecran LED
Rezolutie 1366 x 768
Dimensiune ecran (inch) 15.6
Format HD
Alte caracteristici display Backlit Glare, 16:9

Procesor
Tip procesor Intel® Core™ i5
Producator procesor Intel®
Model procesor 5200U
Numar nuclee 2
Frecventa procesor (GHz) 2.2
Frecventa maxima (GHz) 2.7
Cache (MB) 3
Tehnologie 14 nm
Procesor grafic integrat Intel® HD Graphics 5500

Memorie RAM
Capacitate RAM (GB) 4
Tip memorie DDR3L
Memorie maxima (GB) 16
Sloturi de memorie 2
Slot 1 4 GB

Unitate stocare
Tip unitate stocare HDD
Capacitate stocare (GB) 500
Interfata SATA
Viteza de rotatie (RPM) 5400
Placa video
Procesor placa video nVIDIA GeForce GT 920M
Tip placa video Dedicata
Capacitate memorie (MB) 2048
Tip memorie DDR3

Intrebearea mea este: Merita sa mai bag 4 GB RAM (sau daca merita sa bag mai mult de 4) in el? Si daca da, sa imi dati un link de unde pot cumpara intre 100-400 lei, dar sa nu fie de la cea mai slaba firma, sa fie cat de cat o firma cunoscuta in asa ceva si care merita sa bag in laptopwinking Astept cat mai multe pareri big grin O sa dau funda celui mai bun rapsuns (cel mai detaliat, adica de ce merita sa bag sau de ce nu)!

Răspuns Câştigător
| AdrianBoss17WOLF a răspuns:

In primul rand ce model de laptop ai? Pariez ca e un ASUS din seria X. Da merita. Eu am achizitionat de curand un ASUS X540L doar ca are un i3 in rest aceeleasi specificatii. eu zic ca 4gb ram sunt ok acum depinde si la ce il folosesti. editare video, ceva gaming. In principiu 8gb ram nu strica. Daca il ai inca in garantie du-te cu el la o firma specializata ca, sa iti faci upgrade e pacat sa pierzi garantia.

| Aallexxuuttzzuu explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Acer E 15 E5-573G-59F9, mai mult pentru gaming, dar vreau sa ruleze cat mai rapid de aceea as vrea un upgrade la ram, din cate am vazut placa video este destul de bunicica pe el, precizez ca il am de un an si ca ruleaza gta 4 pe el pe setari very low

| K0sti a răspuns (pentru Aallexxuuttzzuu):

Gta 4 pe el pe setari very low? atunci e prastie!

| Aallexxuuttzzuu explică (pentru K0sti):

Man eu am cerut pareri despre up-grade. nu ma intereseaza ce zici tu de pc... eu ti-am cerut mai sus doar o parere despre un up-grade la RAM. te rog posteaza pe tema aceasta sau nu mai posta. nu ma intereseaza parerea ta daca nu e pe tema ceruta de mine.

| K0sti a răspuns (pentru Aallexxuuttzzuu):

Iti trebuie confirmari ca sa stii ca mai multa memorie face bine la sanatate?

| Aallexxuuttzzuu explică (pentru K0sti):

Nu am intrebat daca sa bag sau nu, am intrebat daca mai merita sa bag vreo 4 GB RAM in el sau nu.

| K0sti a răspuns (pentru Aallexxuuttzzuu):

Ti-am raspuns mai sus...

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru Aallexxuuttzzuu):

Pai atunci baga 8gb si un ssd... ssd-ul te va ajuta mult de tot