| ElyK20 a întrebat:

Am o imprimanta Canon[250], si peste noapte m-am trezit ca mi se aprinde beculetul de "alarma", si cel pentru cartusul negru. Si nu-mi mai imprima. Din ce cauza si cum pot remedia aceeasta problema?

6 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Imprimanta e noua? Nu ai mai reincarcat-o pana acum?

Ideea e ca ti s-a consumat cartusul negru. Ai 2 variante: prima ar fi sa cumperi alt cartus negru (cam scump), cea de-a doua sa reincarci. Cartusele pot fi reincarcate si acasa, problema e insa resetarea chip-ului cartusului (ca sa nu iti mai dea acea eroare). Nu stiu exact cum e la imprimanta ta. Eu am o Canon Pixma MP550 si pana n-am resetat chip-urile cartuselor n-am scapat de eroare. A trebuit sa cumpar kit-uri de refill pentru cartuse (consta in niste suporti de incarcare + seringi speciale) si chip resetter. Iti recomand sa nu duci cartusul la orice mizerie de centru de reumplere. Eu asa am facut prima data si idiotii mi-au distrus iremediabil cartusul de 80 lei (plus au bramburit capul de printare). Iti recomand sa cumperi kit-uri de refill si chip resetter. Toata cheltuiala (chip resetter + kit-uri refill toate culorile) m-a dus in 200 lei. 280 lei cu tot cu cartusul distrus de aia de la centrul de refill. Citind instructiunile inveti sa faci refill-ul acasa. Eu le-am luat de la magazinul online Mediatec si totul merge impecabil.

| girlgirl a răspuns:

Pai eu cred ca s-a terminat cartusul negru si din cauza asta nu-ti mai imprima

| xXL1V1UXx a răspuns:

Si eu am aceeasi imprimanta. Exista un singur raspuns: NU MAI AI TUS NEGRU! Trebuie sa-ti reincarci cartusul si va fi ca noua.big grin

| florin21_5085 a răspuns:

Stai linistit, reincarcal chiar si acasa si pe urma tine apasat reset 5 secunde, dupe ce dispare E 16 si apare doar 1 o poti folosi(testat cu 5 min inainte sa postez raspunsul)

| ElyK20 explică (pentru florin21_5085):

Chestia e ca am reancarcat cartusurile acum cateva saptamani (deoarece mi-a scos foaia cam neclara) si imi printa. Pana cand am vrut sa imprim ceva si nici inruptul capului, sub nici o forma n-a mai scos nimic. Si imi aparea pe desktop o fereastra cu ceva de genu ca nu este gasit cartusul negru.

| Floryn_Florin_1988 a răspuns:

Schimba sau reincarca cartusul negru,atentie dupa ce l-ai schimbat/incarcat si montet tot nu va imprima, ca sa imprime, dupa ce l-ai montat si toate cele tine apasat pe reset 5-7 secunde si va merge