| Nirvanaaa a întrebat:

Am o imprimanta Canon Pixma de tipul inkjet. In momentul in care doresc sa printez ceva color, in loc de roșu sau maro îmi printează galben. Ca și cum cerneala te tip magenta nu ar funcționa. Am verificat și nu este niciuna uscata. La negru nu are nicio problema. Cum as putea sa o fac sa printeze normal ca înainte?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Pai si cerneală tot e depozitata undeva...că nu se cheamă cartuș asta e alta poveste laughing
Mai scoate ceva pe culori roșii ori poate e uscat pe undeva pe "drumul" de la rezervor la imprimare. Nu știu cum e cu astea inkjet,dar știu că o pățisem cu cartusele color, ele nu erau uscate, dar un punct mic de cerneală uscata acoperea ieșirea. Dacă poți să scoți alea unde e cerneală, poți umezi capătul un pic cu un șervețel de hârtie ușor umed, dacă nu merge, mers la cel care le-a umplut să îl țină într-un diluant special.

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Daca ai reîncărcat cartușele de curând, mai încearcă.
Dacă nu, înseamnă că e terminat roșul.

| Nirvanaaa explică (pentru Catrice):

Nu pot spune ca de curând, au 2 luni. E pe baza de cerneala, nu e pe cartușe. Am verificat cerneala, e suficientă și lichidă. Inițial crezusem ca se uscase.

| Salontanul a răspuns (pentru Catrice):

Ai dreptate! Poate ca este depozitata in tank dar la capatul de printare tot cartuse are!

| Nirvanaaa explică (pentru Catrice):

E posibil sa ai dreptate cu faptul ca s-a oprit pe undeva pe drum. Imprimasem duza iar magenta nu se imprima deloc. I-am dat sa faca o evacuare a cernelii și văd ca și-a revenit. Măcar nu va trebui sa o duc in service. big grin

| Catrice a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Good.

| Catrice a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Pai si cerneală tot e depozitata undeva...că nu se cheamă cartuș asta e alta poveste laughing
Mai scoate ceva pe culori roșii ori poate e uscat pe undeva pe "drumul" de la rezervor la imprimare. Nu știu cum e cu astea inkjet,dar știu că o pățisem cu cartusele color, ele nu erau uscate, dar un punct mic de cerneală uscata acoperea ieșirea. Dacă poți să scoți alea unde e cerneală, poți umezi capătul un pic cu un șervețel de hârtie ușor umed, dacă nu merge, mers la cel care le-a umplut să îl țină într-un diluant special.