| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Salutare TPU. Am o întrebare. Recent am achiziționat o tabletă de la Huawei, problema e că nu are aplicațiile de bază cum ar fi magazin play și alte aplicații google. Aș vrea să știu dacă pot rezolva cumva problema sau dacă nu pot instala o versiune mai veche de software pe ea, pentru a avea acces la respectivele aplicații. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Incearca sa cauti applicatii pe Petal Search (un motor de cautare dezvoltat de Huawei, ce cauta aplicatia dorita atat in magazinul lor, App Gallerry, cat si pe alte magazine sigure: ApkPure, ApkMirror, F-Droid, Aptoide... )

Sau poti cauta tu manual apk-urile dorite pe respectivele site-uri de care ziceam mai sus.

Pentru Youtube, recomand YouTube Vanced,
sau din Browser (poti face o scurtatura pe ecran direct cu YouTube).

Exista o masina virtuala, dar are doar Android 5.2, e mult prea vechi ca sa poata fi numit o solutie decenta.

Daca chiar vrei magazinul Google, se poate baga si acesta (cu putin... Mai mult... noroc), insa metoda e mai complicata si nu stiu daca nu va fi blocat mai incolo.

Exista pe net o arhiva in care se afla clonat Google Mobile Services, probabil de pe P30 Pro.
Trebuie sa instalezi chestia aia in telefon, apoi poti da update la ultima versiune.
Nu sunt sigur ca functioneaza si pe tablete, pentru ca am renuntat la a-mi lua Huawei, am vazut doar metoda la Dan Cadar, insa nu mai retin clipul, si are mai multe in care dezvolta acest subiect.
Cert e ca i-a functionat la momentul respectiv: avea acces la magazinul Google pe un Mate 40 Pro sau P40 Pro. (si daca nu ma insel, a prezentat si 1-2 tablete ce nu primiseră Android ).

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Petal Search a functionat perfect la baiatul, nora si sotia mea.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la magazin, eu am luat un telefon Huawei din Altex, si vorbeste cu un baiat de acolo sa-ti configureze Petal Search.

| RoCkKiD a răspuns:

Cauta aplicatia ca apk pe net si o instalezi de acolo.
Nu prea e foarte sigur dar e singura varianta.
din cate stiu Huawei si-au facut si porpriul magazin unde mai gasesti unele aplicatii, cred ca se numea app galery.

| Genevaaa a răspuns:

Trebuia sa ti iei Samsung daca voiai