| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare dilema. Intel i5-7600 cu un GTX 1080 sau un i7-7700 cu un GTX 1070?

Răspuns Câştigător
| ReTz a răspuns:

Salut, i5 cu 1080 o sa iti faca putin bottleneck, cauta pe Youtube sa vezi.Mergi pe i7 cu 1070 ca e mai echilibrat. Exact asa am si eu, i7 7700 cu gtx 1070 msi gaming x si ma joc orice pe ultra peste 60 fps uri in Full Hd. Daca nu vrei sa joci 2k sau 4k, nu vad de ce ai cumpara 1080. o zi buna

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intel i5-7600 cu un GTX 1080, ca in gaming nu ai nevoie de i7, diferenta nu e asa mare

| mucificatorul201 a răspuns:

I7 cu gtx 1070 este mai performant la jocuri si daca vrei sa faci bani din asta poti sa "minezi" bitcoin

| Kiwibibilă a răspuns:

Ciorbă.

| MSandu52 a răspuns:

Daca il vrei pentru gameing ia-l pe cel cu procesorul i7, pentru ca placa video o sa duca aproximativ toate jocurile.

| Nemessys a răspuns:

I5-7600 cu un GTX 1080
Asta daca vreai gaming. In gaming trebuie sa bagi mai multi bani in placa video. Procesorul este pentru editare, randare, video, audio si chestii de genu asta cu programe... i5-7600 e suficient pentru jocurile din prezent + monstrul de 1080. deci nu o sa ai probleme.

| Bernardus a răspuns (pentru mucificatorul201):

Tu stii despre ce vorbesti? Nu minezi nici pe naiba cu un i7 si gtx 1070. Pentru Bitcoin se folosesc ASIC-uri, hardware-ul normal nu mai e profitabil de acum ceva timp. Si daca ar mina Ethereum, la ala procesorul e degeaba, si se folosesc placi video AMD, ca alea au arhitectura mult superioara pentru minat. Taci daca nu ai habar despre ce vorbesti

| alexboss2020 a răspuns:

Dar de ce nu un Ryzen 7 1700+gtx 1080? Daca ar fi sa aleg as merge pe un i7 7700+gtx 1070 deoarece i5-ul nu o sa te tina foarte mult timp!

| alexboss2020 a răspuns (pentru Bernardus):

Ai dreptate nu minezi cu placi video nVIDIA, un gtx 1080 in minat de abia scoate 30% din puterea unui RX 580 in minat!

| Kiwibibilă a răspuns (pentru Nemessys):

Ce limbă e asta? laughing)))

| Nemessys a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Sa mor de stiu... rolling on the floor))

| danutzu96 a răspuns:

Strict pentru jocuri merge prima varianta. Dar daca vrei randari, editari, lucru cu masini virtuale, etc. procesorul face diferenta. Vezi sa ii bagi si 16 GB de RAM daca tot bagi atatia bani in placa video si procesor.

| danutzu96 a răspuns (pentru Bernardus):

Ai mare dreptate aici. Pentru minarea de bitcoin este novie de o armata de ASIC-uri cu puteri de calcul de ordinul TH/s pentru a scoate profit, datorita cresterii complexitatii problemei. Nici cu etherium nu face fata, ii trebuie cateva placi ca sa scoata profit.

| XYZ02 a răspuns:

Personal as merge pe un R5 1600 cu un GTX 1080.
Sunt niste zvonuri ca generatia 8-a de la Intel va primi un boost in nuclee, iar i3 de gen 8 va avea 4 nuclee fizice(ceea ce il face egal cu un i5 de gen 7)
Generatia 8-a se lanseaza luna aceasta pe 28 August.
Asteapta sa vezi ce apare, se aude ca i5-ul o sa aiba 6 nuclee fizice fara hyperthreading.
Daca nu poti sa astepti pana pe 28 August atunci as merge pe i5 7600 cu GTX 1080, desi R5 1600 ar fi o decizie mai buna...
Depinde si ce te joci, deoarece acel GTX 1080 e overkill pe rezolutie FHD

| Nelamuritul a răspuns (pentru alexboss2020):

AMD a fost praf, dar acum cu Ryzen a renascut ca Phoenix si a dat o palma la Intel pe toate categoriile de procesoare. Dar totusi Intel pe single core e mai bun, iar pe multi core AMD e mai bun, dar cel putin in prezent jocurile nu sunt optimizate sa vada si sa foloseasca atatea fire de executie cate are Ryzen-ul si de aceea Intel e un pic mai bun, dar doar un pic. Dar cum acest PC pe care vreau sa mi-l cumpar este primul meu PC cu adevarat bun si cu componente actuale. Vreu sa imi iau ceva foarte bun, sa dea randament maxim si sa dureze cativa ani, probabil cand voi avea nevoie de un upgrade peste ani voi trece pe AMD si da stiu ca atunci va trebui sa schimb si placa de baza. Asta ar fi un motiv, iar al 2-lea este ca AMD nu are placa video integrata, iar eu vreau sa ma joc cu GTX-ul pe un monitor, iar pe celalalt sa stau pe Youtube sau altceva cu placa video a procesorului.