| Eddyz a întrebat:

Salutare, TPU! Am o mică (mare) problemă... Deţin un HP Pavilion dv5-1131-en » WIndows 7 Ultimate, şi doresc să folosesc un microfon extern, chiar dacă laptopul are integrat, un microfon. Laptopul are jack de microfon extern (3.5mm) însă când introduc microfonul, nu funcţionează (nu cred că îl recunoaşte)... Am umblat eu prin laptop şi m-am uitat pe la "Recording Devices", unde am observat că există intrare de microfon extern însă nu se aude sunetul (în urma testării sunetului). Ce trebuie să fac? Trebuie instalat vreun driver special? Sper să mă ajutaţi! Mulţumesc.
» P.S: Am încercat aprox. 3 microfoane externe, din păcate - nici un rezultat. «

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa ridici level-ul de sound, poate e dat prea incet, la 0 si de-aia nu se aude.Si seteaza microfonul ce-l introduci ca defauult recording device.Cauta la use this device si vezi sa fie enabled.

| Eddyz explică (pentru CM7YRE):

Degeaba, era deja presetat pe Default... Uite o imagine care sper să îţi folosească şi ţie, dar şi celorlalţi: http://i.imgur.com/hcrYh.jpg

| irazvan a răspuns:

Incearca la volume control boxa aia iar atunci cand iti apar mai multe egalizatoare da la options\properties iar acolo bifeaza microphone iar apoi tot de acolo da options \ Advanced... (Bifeaza) apoi debifeaza mute la microfon da pa anvenced si bifeaza sau debifeaza si vei observa ca merge