| hasoj a întrebat:

Am o placa video NVIDIA GEFORCE 8500 GT 512 mb. Calculatorul mi s-a blocat acum ceva timp brusc, si de cand i-am dat restart am pe ecran numai dungi roz, chiar si inainte de incarcarea windowsului sunt puncte negre care fac neclara imaginea, acoperind unele caractere. Nu stiu ce sa mai fac, am scos placa, am sters-o de praf, la fel si ramii si hard-diskul, am verificat cablurile si porturile. Cateodata isi revine(foarte rar) dar, dupa un timp scurt, se strica iar. In al doilea rand, nici nu sunt sigur care ar fi cauza, ma gandesc ca ar putea fi si ceva la monitor, cu acele culori. Nu pot sa instalez driverele placii cu aceste dungi verticale pe ecran. Daca le instalez, dupa ce dau restart, dupa incarcarea Windowsului, nu intra in sistem, ramane black screen, si asa ramane pana ce imi arata un blue screen of death cu o eroare care se leaga de un fisier nv4_disp.dll.Nu am timp sa-l duc la un service si sper sa rezolv problema asta mai eficient. Sunt 80% sigur ca e de la placa video.Va rog ajutati-ma! Orice informatie e binevenita! :-s

Răspuns Câştigător
| Reparatoru a răspuns:

Verifica priza de la cablu monitorului, uneori se mai intrerupe cate-un fir.sau cel mai bine ar fi sa incerci placa video la alt comp, daca ai vreun vecin sau prieten care ar accepta sa-i desfaci compu.o placa video se repara numai daca ai cunostinte de electronica, asa ca mai bine limiteazate la ceea ce poti face!

4 răspunsuri:
| fabilescu a răspuns:

In mod sigur placa video e de vina.am mai vazut si la altii problema asta si dupa ce au schimbat placa totul a revenit la normalwinking

| hasoj explică (pentru fabilescu):

Merci pentru parare. Placa sigur are vina. O sa o duc la control in cel mai scurt timp. Inca odata, multumesc! happy

| Cata91 a răspuns:

Probabil nu e compatibila cu placa de baza