| Andrei200202 a întrebat:

Am o problemă cu laptopul.
Prin vara anului trecut mi s-a stricat mufa laptopului si nu mai încarca și abia iarna asta trecuta l-am reparat. De nervi rupsesem si cablul de alimentare si mi-am cumpărat altul.
Deci i-am reparat mufa, i-am cumparat si alt cablu de alimentare si totul perfect. După am observat că bateria nu se mai încarcă si am stat asa cu el, in priza pana acum. (am zis ca poate s-o fi stricat bateria cat timp a stat laptopul si aia e). Problema este ca merge extrem de greu laptopul de cand l-am reparat, inainte mergea mult mai repede. Azi am cumparat o baterie nouă pe care cand am pus-o, avea 20%. Bun. Astept vreo juma de oră să se incarce dar nici 1%.
Am scos după alimentatorul și am stat asa cu bateria si mergea extrem de bine. Deci am observat ca fara încărcător laptopul merge super bine, dar cand bag încărcătorul nici nu se incarca si merge greu.
Care sa fie problema? Alimentatorul?
Mă gândesc că bateria cealaltă nu o fi stricată doar că nu vrea sa o încarcă si vreau să dau refound la asta sa imi primesc banii inapoi si sa repar cumva laptopul.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa verifici, daca Led-ul indicator de alimentare este aprins si cu laptop-ul oprit.
- Daca Led-ul nu este aprins (nici un Led nu arde), dar alimentarea este conectata bine, atunci inseamna ca laptop-ul nu primeste curent. Cauzele pot fi: priza de 220V, alimentatorul (poate are si un Led de control) sau cablul/mufa de alimentare bagat in laptop. Cu un aparat de masura se poate verifica daca pe mufa-tata bagata in laptop ajunge tensiune (pe scala de 20V tensiune continua).
- In caz ca tensiunea pe mufa de alimentare tensiunea masurata este intre 12-20V (in functie de aparat, scrie pe eticheta alimentatorului), atunci problema este in interiorul laptop-ului si trebuie dus la un service pentru remediere.

| Andrei200202 explică (pentru Bula):

Eu zic ca alimentatorul ofera curent pentru ca are si un led pe el si e aprins. Ledul de la.laptop care indica ca bateria se incarca nu este aprins

| Bula a răspuns (pentru Andrei200202):

Deci, e clar.
Curentul ajunge in alimentator, dar in laptop nu.
Trebuie cautat pe segmente, asa cum am scris inainte.

| Andrei200202 explică (pentru Bula):

Pot folosi laptopul dacă are alimentatorul bagat, cum sa nu primească curent?

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai daca cand scoti alimentatorul merge bine, nu e clar ca el e de vina?!
De mers greu e ciudat, si daca pui direct pe alimentator si scoti bateria cum merge?! Sau merge greu doar daca e si bateria?
Si oricum nu ar avea legatura, cat laptopul e alimentat optim, merge bine sau rau in functie de windows.
Daca merge laptopu direct pe cablu fara baterie in el, e posibil ca atunci cand bagi si cu baterie sa subalimenteze putin laptopul si de acolo probleme, nu stim exact pana nu testezi.

Adica probabil ca alimentatorul are putere dar nu destula, si cand e si bateria cedeaza.
Deci doar pe baterie merge bine, sa vedem doar pe alimentator cu noul cablu cum e?

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Imi merge greu laptopul cu alimentatorul in el, chiar cu baterie sau fara. Imi aduc aminte cand mergea sa încarce bateria mergea bine. E complicat să explic.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Oricum o sa merg maine in oras sa incerc alt alimentator si daca nu merge il bag iar in service

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Eu zic sa reinstalezi windows-ul si va merge bine! Cand lap-ul nu e alimentat bine, se opreste, daca merge e ok, si tine de sistemul de operare ca nu merge bine, se poate intampla si mai brusc, nu neaparat lento.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

L-am schimbat de 3 orilaughing win 7, 8 si mai nou 10.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Mda, nu stiu atunci, du-te la service si aia poate afla. Daca ai zis "iar in service" inseamna ca l-ai mai bagat deci a mai avut probleme.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Da, am spus si in intrebare

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Credeam ca a mai avut si altceva decat mufa aia.

| VictoRslsdsnvpied0sdjv a răspuns:

Contactul care incarca bateri e stricat. N-ai ce face, trebuie sa iti iei alt laprop ca acel contact nu se schimba

| Andrei200202 explică (pentru VictoRslsdsnvpied0sdjv):

Nu stiu ce sa zic, astept si alte pareri. Nu vreau sa iau totusi alt laptop

| VictoRslsdsnvpied0sdjv a răspuns (pentru Andrei200202):

Cauta sa vezi daca cineva poate sa ti-l repare (prieteni, magazin stradal, etc.) dar s-ar putea sa isi piarda garantia (in caz ca mai are)