| catalynx a întrebat:

Salutare TPU am o problema cu pcul acum cateva zile am desfacut pcul ca sa l curat de praf nu am bruscat si nu am deteriorat nimic din el dupa ce am curatat praful si am asamblat pcul am inceput sa am probleme cu aprinderea lui cand se aprinde cand nu se aprinde cand nu se aprinde el totusi porneste dar nu da imagine si nici nu mai face acel beep de inceput se aprinde doar becul rosu cand se aprinde se aprinde normal si cu becul verde cand nu se aprinde complet becul verde este stins mentionez ca sursa merge si placa video ca au fost probate la un alt pc nu se incinge nimic iar cpu de obicei cand se aprinde la fel are o temperatura normala. imi mai facea figuri la aprindere inainte dar dupa ce scoteam pc din priza si il bagam din nou in priza si vreau sa spun ca isi revenea si se aprindea normal insa de aceasta data nu se mai aprinde normal ci cu toane. Ce as putea face in acest caz

3 răspunsuri:
| yourcrys a răspuns:

Ai sav ezi jos in dreapta o placuta, placuta de ram cel mai probabil ea este de vina, o sa vezi ca la baza placutei si pe o parte si pe cealalta se afla doua butonase apasale amble pana cand se aude un click apoi pe partea care era introdusa in placa de baza da cu putin spirt sau un spray puternic cu mult alcool. Dupa ce ai facut astea poti da cu spray cu alcool pe intreaga placuta de la o distanta e 5-8 cm, dar atentie aici nu cu spirt ci doar cu spray fiindca se evapora imediat. Apoi daca placuta era introdusa in primul conector, tu pune-o pe al doilea(o sa vezi ca o sa ai 4 chestii de alea in care bagi placuta, alea se numesc conectoare), iar daca acesta este si el ocupat in caz ca ai 2 placute de ram(de ex 1 de 1 gb si alta de 1gb)pune placuta de ram in conectorul 3. Sper ca ti-am fost de folos, am patit si eu asa si am facut asta la recomandarea unui specialist. Poti proceda asa cu toate placutele inclusiv cea video, iar la placa video si la CPU este recomandat sa mai schimbi pasta termoconductoare, in caz ca nu stii cum da un reply la mesaj.La final daca pc este curatat de praf poti da cu sprayul cu mult alcool pe intreaga placa de baza, nu foarte mult apoi astepti cca. 10 minute dupa care poti porni calculatorul.In caz ca nu merge nici asa trebuie sa fie butonul de pornire. Daca ai dubii a reply. Funda?

| vladelvis a răspuns:

Din cauza la rami, scoate-i baga-i din nou, si biosul scoate-l (o baterie micuta)

| bububogdan a răspuns:

Scoate ramul si vezi daca bipuie scoate toate mufele de la hdd si cd, dvd