| yooocosti a întrebat:

Salutare TPU, am o problema cu un monitor Philips 190sw, cand pornesc calculatorul acesta se aprinde pentru cateva secunde dupa care apare ecran negru dar curent in el intra, daca il scot si il bag din nou in priza merge, am schimbat si tripla dar degeaba ...Ma poate ajuta cineva?

5 răspunsuri:
| AdrianCov a răspuns:

Posibil sa fie ori cablul de alimentare, ori sursa din monitor, adică pini în care intra cablul.
Indicat ar fi sa vezi dacă nu cumva chiar din calculator nu îți pleacă semnal video, de la placa.
Sunt multe variante. Dacă ai la dispoziție un alt monitor, probeaza pe calculator.

Dacă tot asa va fi, nu ai ce sa faci, decât sa aștepți sa se strice sau sa îl duci la reparat, eu am un monitor LCD de 8 ani și merge impecabil, când se duce...se duce... și-a făcut treaba.
Oricum acum sunt extrem de ieftine monitoarele.

| untu a răspuns:

Sunt probleme de hardware (placa video (grafica) sau HDD! Mergi la un service autorizat!

| yooocosti explică (pentru AdrianCov):

Pai monitoru asta e luat in 2007 si nu am avut probleme cu el, nu cred ca e din monitor, treaba asta se intampla DOAR cand bag pc-ul [unitate, boxe, monitor] in priza, porneste merge cca 1-2 sec si apare negru, in tot acest timp are curent in monitor daca il scot din priza si il bag iar merge nu mai are probleme.

| AdrianCov a răspuns (pentru yooocosti):

Atunci e placa video. parerea mea

| yooocosti explică (pentru AdrianCov):

Am sa incerc sa bag placa video integrata, sa vad daca mai face